Trwa ładowanie...
d98fp99

Ogromny pożar w Nowinach. Ostrzeżenia przed skażeniem w Kielcach. "Słychać wybuchy"

Kłęby dymu w okolicach Kielc. Palił się skład odpadów chemicznych w Nowinach. W Kielcach wprowadzono ostrzeżenia przed skażeniem chemicznym. Ewakuowano 150 mieszkańców. Doszło także do wybuchu metanu. Na szczęście sytuacja jest już opanowana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sitkówka-Nowiny. Płonął skład odpadów chemicznych
Sitkówka-Nowiny. Płonął skład odpadów chemicznych
d98fp99

W niedzielę po południu wybuchł pożar składowiska odpadów chemicznych przy ul. Perłowej w Nowinach. Na niebie unosiła się ogromna czarna chmura. Wydano ostrzeżenie przed skarzeniem chemicznym.

Na terenie gminy Sitkówka-Nowiny wybuchł pożar nielegalnego składowiska odpadów chemicznych. Najbardziej zagrożone są południowe dzielnice miasta (Dyminy, Poslowice, Baranówek, Barwinek, Białogon, Podkarczówka) - przekazała kielecka platforma informacyjna. Pojawiały się jednak informacje, że możliwości występowania skażenia są również w innych gminach, między innymi w Gminie Morawica.

W komunikacie czytamy, że czujniki smogu mogą nic nie wskazywać ze względu na inny rozmiar cząsteczek i toksyn. Ze względu na kierunek wiatru, toksyny miały przemieszczać się w stronę południa powiatu. Mieszkańcy proszeni byli o pozostanie w domach i nieotwieranie okien. Słup dymu widoczny był z odległości wielu kilometrów.

d98fp99

Na miejsce przybyła specjalna grupa ratownictwa chemicznego. Jak podaje Radio Zet, ewakuowano 150 mieszkańców.

Pożar był bardzo rozległy. W powietrzu unosiło się mnóstwo niebezpiecznego pyłu. - Intensywnie bronimy, aby ogień nie przeniósł się na parking, gdzie znajdują się samochody ciężarowe - mówił w ciągu dnia na antenie TVN24 Marcin Nyga z KW PSP Kielce.

W mieście wyły syreny alarmowe. Kielecka platforma informacyjna wyjaśnia, co oznaczają:

  • Powiadom rodzinę oraz sąsiadów!
  • Zamknij okna oraz drzwi
  • Nie wychodź na zewnątrz
  • Śledź sytuację na bieżąco i nasłuchuj sygnałów alarmowych
  • Włącz oczyszczacz powietrza

Jak informuje Radio Kielce wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, przyczyną pożaru było prawdopodobnie celowe podpalenie lub ogień przeniósł się na wysypisko z okolicznego pożaru traw i nieużytków.

d98fp99

- Słychać było odgłosy wybuchu i wylatujące w powietrze beczki - przekazuje dziennikarz "Gazety Wyborczej". Około godziny 18.30 w Sitkówce-Nowinach doszło także do wybuchu metanu. Powodem był pożar - podaje Radio Kielce.

Władze Kielc pozostają w stałym kontakcie z Sebastianem Nowaczkiewiczem, wójtem gminy Gmina Sitkówka-Nowiny, gotowi do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy - przekazało na swoim profilu miasto Kielce.

Pożar został ugaszony, ale akcja trwa

"Zastępy Straży Pożarnej opanowały sytuację. Miasto zapewnia, że jest już bezpiecznie i odwołuje stan skażenia chemicznego! Niebawem usłyszycie długą syrenę odwołującą zakażenie" - podała wieczorem kielecka platforma komunikacyjna.

d98fp99

Prace na miejscu jednak nie ustają. Akcja dogaszania i zabezpieczania miejsca pożaru może potrwać jeszcze wiele godzin - informuje Radio Kielce.

W poniedziałek nad dogaszaniem pożaru i zabezpieczaniem terenu pracowało 15 osób.

d98fp99

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d98fp99

Podziel się opinią

Share
d98fp99
d98fp99