Trwa ładowanie...

Kończą się środki na pomoc Ukrainie. Niepokój w USA

Od początku wojny Stany Zjednoczone są liderem jeżeli chodzi o wartość pomocy udzielanej Ukrainie. Wiąże się to z ogromnymi kosztami. Jak podaje CNN, najdalej do połowy września mogą skończyć się obecne środki przeznaczone na ten cel, na których wydanie zgodził się Kongres.

Kończą się środki na pomoc Ukrainie. Niepokój w USAKończą się środki na pomoc Ukrainie. Niepokój w USAŹródło: East News, fot: KYLE MAZZA
d1f9ycp
d1f9ycp

Mimo to, administracja Bidena na razie nie planuje zwrócić się do Kongresu o dodatkowe pieniądze.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre zapewniła jednak, że jeszcze przed wydaniem ostatniego dolara przeznaczonego na pomoc Ukrainie , "zostanie dokonana ponowna ocena w celu określenia, jakie dodatkowe środki są potrzebne". Obecnie priorytetem ma być właściwe zaplanowanie wydania posiadanych jeszcze funduszy.

Ostatnia partia środków na rzecz Kijowa została zatwierdzona przez Kongres w grudniu ubiegłego roku. Senatorowie zgodzili się wówczas przyznać dodatkowe 36 miliardów dolarów na pomoc walczącej Ukrainie.

d1f9ycp

Środki te miały wystarczyć do końca września 2023 jednak z informacji CNN wynika, że obecne tempo ich wydatkowania może sprawić, iż skończą się wcześniej. Tymczasem wciąż nie wiadomo czy i kiedy Biały Dom poprosi o przyznanie dodatkowych funduszy, choć związany z tym proces legislacyjny nie trwa krótko, a potrzeby Ukrainy są stałe i pilne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: zdobyli pozycję wagnerowców. Rosjanie uciekli w popłochu 

Koniec z bezwarunkową pomocą Ukrainie? Kończą się środki USA

Według CNN wśród części senatorów pojawiły się obawy, że zwłoka ta ma związek z oczekiwaniem Białego Domu na dalszy rozwój wypadków na froncie oraz uzależnieniem przekazania kolejnych transz wsparcia od tego, czy ukraińska armia będzie odnosić sukcesy.

d1f9ycp

W 2022 roku administracja obecnego prezydenta czterokrotnie zwracała się o dodatkowe środki w związku z inwazją Rosji: w marcu, maju, wrześniu oraz grudniu.

Przeczytaj też:

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f9ycp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1f9ycp
Więcej tematów