Ogromne straty Skarbu Państwa przy prywatyzacjach

330 milionów złotych stracił skarb państwa na skutek prywatyzacji tylko 13 spółek w latach 2001-2003 - wynika z doraźnej kontroli tych podmiotów przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Winą za straty poniesione podczas tych przekształceń własnościowych NIK obciąża jednostki samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim organy rządowe, czyli Ministra Skarbu Państwa.

Zdaniem wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Szwedowskiego najpoważniejszym błędem, jaki popełnił Minister Skarbu Państwa przy prywatyzacji skontrolowanych przez NIK spółek była nierzetelność. Do błędów Ministra Skrabu Państwa NIK zaliczył: niejasne cele konkretnych prywatyzacji, przyjmowanie zanionych wycen, akceptowanie niewiarygodnych inwestorów, niekorzystne umowy prywatyzacyjne i akceptowanie niezweryfikowanych sprawozdań inwestorskich.

Niekorzystnej dla skarbu państwa prywatyzacji sprzyjały zjawiska korupcjogenne. Podczas przekształceń własnościowych, które obejmowała kontrola, NIK stwierdził niedopuszczalne powiązania osobowe i kapitałowe w zarządach spółek, kredytowanie inwestorów nie spłacających wcześniejszych kredytów, naruszanie konkurencyjności ofert oraz ukrywanie niekorzystych warunków prywatyzacji. Jak powiedział Paweł Banaś - dyrektor departamentu gospodarki, skarbu państwa i prywatyzacji inwestorzy zainteresowani prywatyzacją robili wszystko, żeby wyjść na swoje, czyli....oszukać skarb państwa.

"Plan biznesowy tych inwestorów polegał na tym by, posługując się dobrymi kontaktami z organami państwa, uzyskiwać korzystne warunki prywatyzacji, następnie drenować finansowo już uzyskane przez siebie firmy, doprowadzać je do upadłości a pieniądze wyprowadzać do innych bilźniaczo powiązanych spółek" - wyjaśnił Banaś.

W taki właśnie sposób powstało podłoże do wyprowadzania pieniędzy przez inwestorów, na czym konsekwentnie tracił skarb państwa. Z kontroli NIK wynika, że podczas prywatyzacji 13-stu spółek doszło do: zaniżenia wartości w wycenach na około 55 milionów złotych, zaniżenia przychodów na około 43 mln zł, oraz inwestowania w podmioty trzecie na czym skarb państwa stracił 22 mln zł - ujawnił Krzysztof Szwedowski wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli. W większości doszło też do pogorszenia sytuacji prywatyzowanych podmiotów.

W sumie skarb państwa już stracił na tych prywatyzacjach 330 milionów złotych, a zyskał bądź zyska jeszcze tylko 100 milionów złotych. W tej sytuacji Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Ministra Skarbu Państwa z apelem o to, by określił jasne i nie budzące wątpliwości warunki prywatyzacji, które muszą być spełnione podczas przeprowadzanych przekształceń. Celem jest wyeliminowanie niewiarygodnych inwestorów. O ich działalności NIK powiadomił Ministra Sprawiedliwości, Komendanta Głównego Policji i ABW. W przypadku niektórych z nich śledztwa już trwają. (IAR)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)