Ogromne kolejki do lokalu wyborczego. Setki osób czekają
W ciągu ostatnich trzech godzin kilkadziesiąt okręgowych komisji wyborczych w Krakowie zgłosiło zapotrzebowanie na dodatkowe karty do głosowania, a do jednej z komisji trzeba było dostarczyć dodatkową urnę z powodu przepełnienia obecnych urn.
15.10.2023 | aktual.: 15.10.2023 19:52
Trwają wybory parlamentarne i referendum. Lokale wyborcze są otwarte do godziny 21. W niektórych miejscach frekwencja jest tak wysoka, że pojawia się zapotrzebowanie na dodatkowe karty do głosowania.
Ogromne kolejki w Krakowie
O problemach informuje też dziennikarka Radia Kraków Dominika Kossakowska. Jak podaje, zainteresowanie wyborami jest tak duże, że "oczekujących liczy się w tysiącach".
"W ostatnich trzech godzinach otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń, to jest kilkadziesiąt takich zgłoszeń, z obwodowych komisji wyborczych o zapotrzebowaniu na dodatkowe karty" - powiedział PAP Piotr Bukowski, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK, który koordynuje organizację wyborów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Karty z rezerw na bieżąco rozwozimy do OKW. W pierwszej kolejności kierowca dostarcza karty do tych OKW, gdzie pozostało ich najmniej. Nie mamy jednak informacji, aby w którejś OKW całkowicie zabrakło kart" - dodał.
Jak podkreślił, OKW nie otrzymały 100 proc. wszystkich kart, tylko ok. 80 proc. – chodzi o względy logistyczne, by po głosowaniu łatwiejszy był transport kart.
W OKW nr 292 – w Liceum Ogólnokształcącym XLIII przy ul. Limanowskiego – w urnach zabrakło miejsca i konieczne było dostarczenie dodatkowej urny. W Krakowie są 454 komisje wyborcze, w tym 411 w stałych obwodach głosowania i 43 w obwodach odrębnych (szpitale, DPS-y, zakłady karne).
Państwowa Komisja Wyborcza podała, że każdy, kto do godz. 21 stawi się przed lokalem wyborczym, będzie mógł oddać głos. Członek komisji stanie wtedy na końcu kolejki i zamknie ją.
Głosowanie w wyborach i referendum potrwają do godz. 21. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do godz. 17 frekwencja wyniosła 57,54 proc. W 2019 r. frekwencja do godz. 17:00 wynosiła 45,94 proc.
Źródło: PAP, Radio Kraków