Ograniczanie odliczenia VAT od aut niezgodne z prawem UE
Zasady ograniczające odliczanie VAT od
samochodów naruszają unijne prawo. Jeżeli polskie przepisy nie
zostaną zmienione, sprawa trafi do Europejskiego Trybunału
Sprawiedliwości (ETS) - ostrzega "Gazeta Prawna".
Ograniczenia w zakresie odliczenia VAT od kupna lub leasingu na potrzeby firmy samochodów osobowych, które obowiązują w Polsce, są niezgodne z prawem wspólnotowym. To oznacza, że jest szansa na odzyskanie nieodliczonego podatku. O tym, ile może to kosztować, boleśnie przekonały się już Włochy, które stosowały podobne ograniczenia i w ubiegłym roku przegrały sprawę przed ETS. Według wstępnych szacunków miało to kosztować Włochów 10 mld euro. Podobnie może to wyglądać w przypadku Polski, która ma długą tradycję w stosowaniu takich ograniczeń - podaje dziennik.
Tymczasem pracujący obecnie nad nowelizacją ustawy o VAT Sejm kwestią samochodów w ogóle się nie zajmuje.
Polski parlament powinien jednak wziąć pod uwagę włoskie doświadczenia. Jak wielokrotnie podkreślał to ETS, jeżeli przepisy krajowe ograniczają zakres prawa do odliczenia VAT naliczonego, to takie działanie narusza przepisy wspólnotowe. W konsekwencji jest pewne, że gdy tylko sprawa trafi do ETS, zostanie przegrana i rząd będzie musiał zapewnić podatnikom odliczenia całego zawartego w cenie nabywanych pojazdów VAT.
Już dziś - podpowiada "Gazeta Prawna" - skuteczne może okazać się też powołanie się na niezgodność przepisów z unijnym prawem przed naszymi sądami administracyjnymi. (PAP)