PolskaOgólnopolski system antyplagiatowy dla uczelni wyższych

Ogólnopolski system antyplagiatowy dla uczelni wyższych

Od środy działa ogólnopolski system
antyplagiatowy dla szkół wyższych. Część uczelni połączyła swoje
wewnętrzne bazy prac dyplomowych w jedną, gdzie będzie można
sprawdzić autentyczność każdej pracy - poinformował na konferencji
prasowej prezes zarządu Plagiat.pl Sebastian Kawczyński.

System antyplagiatowy Plagiat.pl istnieje w Polsce od października 2003 r. Korzysta z niego 35 uczelni z całego kraju. Do tej pory mogły one jednak weryfikować autentyczność prac dyplomowych wyłącznie "wewnątrz" własnej uczelni. Nie eliminowało to więc handlu pracami z poza uczelni.

Od 21 czerwca Plagiat.pl zdecydował się połączyć bazy prac z różnych uczelni. Oznacza to, że wykładowca będzie mógł sprawdzić, czy praca magisterska jego studenta nie jest zbyt "podobna" do pracy, która pojawiła się wcześniej na innej uczelni uczestniczącej w porozumieniu.

Dotychczas na uczestnictwo w nowym systemie zdecydowało się 17 uczelni. Mamy już zgłoszenia kolejnych - powiedział Kawczyński. Jak podkreślił, utworzenie ogólnopolskiego systemu to dopiero początek drogi w walce z plagiatami prac dyplomowych.

Największą przeszkodą jest mentalność i społeczne przyzwolenie na ściąganie i handel pracami - dodał. Podkreślił, że współpraca uczelni jest niezbędna, aby stworzyć szczelny system antyplagiatowy.

System Plagiat wyszukuje w dokumencie charakterystyczne frazy i porównuje je z pracami znajdującymi się w bazie uczelni, bazach innych współpracujących szkół oraz z zasobami światowego Internetu. Raport jest gotowy w ciągu 24 godz.

Sam raport nie jest jednak wyznacznikiem tego, czy dana praca powinna zostać uznana za plagiat. Wskazuje podobieństwa, zapożyczenia i źródła, które musi jeszcze ocenić sam wykładowca - podkreśla Kawczyński.

Zapowiedział, że system będzie wzbogacany i ulepszany - na podstawie sugestii użytkowników, czyli uczelni. Priorytetem działań będzie rozszerzanie bazy danych m.in. o teksty i publikacje w wydawnictwach i czasopismach naukowych.

W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 420 szkół wyższych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)