Trwa ładowanie...

Ogólnonarodowe gubienie praw jazdy

Co się stało z Polakami? Dlaczego - szczególnie kierowcy - są tacy nieuważni i nie pilnują swoich praw jazdy, a później tłumnie zgłaszają się do wydziału komunikacji po wtórniki? Bo dostają je od ręki. Nie muszą czekać tygodniami na nowe prawa jazdy, jak w przypadku wymiany - podaje "Fakt".

Ogólnonarodowe gubienie praw jazdyŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Lewicki
d24oicf
d24oicf

Urząd dzielnicowy na warszawskim Mokotowie. Przed okienkiem, w którym składa się dokumenty konieczne do wymiany praw jazdy, kłębi się tłum wściekłych ludzi. 30 czerwca ważność stracą wszystkie dokumenty upoważniające do kierowania pojazdami, wydane przed 1999 rokiem.

Jazda bez ważnego prawa jazdy jest wykroczeniem. Policja nie będzie pobłażliwa. Za brak dokumentu grozi 50-złotowy mandat. Recydywiści trafią do sądu - grzmi naczelnik poznańskiej drogówki Józef Klimczewski. Wtedy kierowca może zapłacić nawet 250 zł.

Nic zatem dziwnego - pisze gazeta - że Polacy zaczęli sami główkować, jak wyjść z opresji. I szybko wyjście znaleźli. Wielu z nich zamiast czekać na wymianę dokumentu, zgłasza jego zaginięcie. Urzędnik z wyrozumiałością przyjmie zgłoszenie, pobiera 80 zł i od ręki wystawia bezterminowy wtórnik. Kierowca nie musi czekać tygodniami.

To jedyne wyjście z sytuacji. Wniosek o wymianę prawa jazdy na nowe złożyłem kilka dni temu. Usłyszałem, że dokument będzie gotowy pod koniec lipca - zwierza się "Faktowi" chcący zachować anonimowość warszawiak. Nie mogę tyle czekać, bo samochodem dojeżdżam kilkanaście kilometrów do pracy. Zgłosiłem więc zaginięcie dokumentu, zapłaciłem tyle samo co w przypadku wymiany i dostałem wtórnik - cieszy się cwany kierowca.

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj