Trwa ładowanie...

Ofensywa sił ukraińskich koło Mariupola przeciw prorosyjskim separatystom

Ukraińska Gwardia Narodowa rozpoczęła ofensywę przeciw prorosyjskim separatystom w pobliżu strategicznego miasta portowego Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Share
Ofensywa sił ukraińskich koło Mariupola przeciw prorosyjskim separatystom
Źródło: AFP, Fot: PETRO ZADOROZHNYY
d46vzbr

Sekretarz Rady Ołeksandr Turczynow "przebywa w pobliżu Mariupola, gdzie jednostki (podlegającej ukraińskiemu MSW) Gwardii Narodowej przełamały linię obrony wroga i prowadzą ofensywę" - poinformowała RBNiO na swojej stronie internetowej.

Ochotniczy batalion "Azow" poinformował w mediach społecznościowych, że również uczestniczy w rządowej ofensywie i wyparł separatystów z kilku wiosek położonych na północny wschód od Mariupola, zmuszając ich do wycofania się w stronę granicy z Rosją.

d46vzbr

W poniedziałek rzecznik RBNiO Andrij Łysenko informował, że w ostatnich dniach z Rosji przerzucono na Ukrainę około 1,5 tysiąca żołnierzy i ponad 300 sztuk sprzętu wojskowego, a kolumny rosyjskich pojazdów z żołnierzami udały się w kierunku miast: Ługańsk, Debalcewe i Antracyt. W sobotę inny przedstawiciel RBNiO Wołodymyr Polowyj uprzedzał, że oddziały prorosyjskich separatystów szykują się do uderzenia na ukraińskie siły rządowe w okolicach miast Debalcewe i Mariupol.

Położony nad Morzem Azowskim Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią od ubiegłego roku Krymem. 24 stycznia w ostrzale miasta przez separatystów zginęło 30 osób, co wraz z nasileniem walk na wschodzie Ukrainy skłoniło Unią Europejską do podjęcia decyzji o objęciu sankcjami wizowymi i finansowymi kolejnych 19 osób.

W Mińsku odbędzie się spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja, Ukraina), a dzień później, również w białoruskiej stolicy - kolejne spotkanie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji.

Zobacz wideo. "Nie powinniśmy dostarczać Ukrainie broni"

d46vzbr

Podziel się opinią

Share
d46vzbr
d46vzbr
Więcej tematów