Trwa ładowanie...

Ofensywa prezydenta w Brukseli. "Potrzeba jedności w UE i NATO"

W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. - Zgodziliśmy się, że to czego teraz potrzebujemy to jedność europejska, zarówno w UE, jak i NATO - powiedział prezydent po przeprowadzonych w Brukseli rozmowach. Jak dodał, "ci, którzy tworzą napięcia międzynarodowe, muszą widzieć jedność".

Ofensywa prezydenta w Brukseli. Andrzej Duda rozmawiał o bezpieczeństwie w Europie Ofensywa prezydenta w Brukseli. Andrzej Duda rozmawiał o bezpieczeństwie w Europie Fot: JOHN THYS
d2ualgx
d2ualgx

Prezydent podkreślił, że jedynie prowadząc wspólną politykę państwa Zachodu będą w stanie utrzymać pokój i przestrzeganie prawa międzynarodowego. - Jeżeli prawo międzynarodowe jest przestrzegane, to wtedy nie ma zagrożenia wojną, wtedy jest pokój - oświadczył podczas spotkania z dziennikarzami.

Andrzej Duda zaznaczył, że temat bezpieczeństwa w Europie nie był jedynym, jaki się pojawił podczas rozmów w Brukseli. Przekazał, że dyskutowano również o przedstawionym przez niego w ubiegłym tygodniu projekcie zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie, powiedziałem, jakie intencje mi przyświecały, wyraziłem nadzieję, że to pozwoli zakończyć dyskusję między KE a polskimi władzami, jak również uzdrowi sytuację w Sądzie Najwyższym w Polsce, gdzie dzisiaj jest trudna sytuacja - mówił prezydent.

d2ualgx

Zobacz też: zmiana w zachowaniu Dudy. Odpowiedź na działania Kaczyńskiego?

Według niego w instytucjach unijnych "jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła".

Prezydent wyraził też zadowolenie z zakończenia sporu o kopalnię w Turowie. - Mam nadzieję, że i ten problem na poziomie Komisji Europejskiej zostanie zakończony i także pomoże w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego w Polsce - dodał.

Szefowa KE: wśród tematów również sądownictwo w Polsce

Ursula von der Leyen po spotkaniu z Andrzejem Dudą napisała na Twitterze, że rozmowa dotyczyła m.in. działań Rosji oraz potencjalnych sankcji, które zostałyby nałożone na ten kraj w przypadku agresji na Ukrainę.

d2ualgx

"To była dobra rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą o sytuacji bezpieczeństwa i rozbudowie militarnej Rosji. Głęboko koordynujemy naszą współpracę, w tym w zakresie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na dalszą eskalację" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Podkreśliła, że tematem rozmów było również sądownictwo w Polsce oraz sprawienie, aby było ono "zgodne ze standardami UE".

Andrzej Duda jedzie do kwatery głównej NATO

Rozmowy z szefami instytucji unijnych to niejedyne aktywności polskiego prezydenta w Brukseli. Na godz. 15.45 zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

d2ualgx

Głównym tematem rozmowy w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego - jak wcześniej zapowiadał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot - ma być bezpieczeństwo w Europie Środkowej i Wschodniej w kontekście działań Rosji przy granicy z Ukrainą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ualgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ualgx
Więcej tematów