"Odwróceni" byli agenci CBA. Ich firma stworzyła ekologiczne bomby
Dwóch byłych agentów CBA przeszło na drugą stronę. Jeszcze zanim odeszli ze służby, zaczęli współpracować w firmie należącej do kryminalisty. Jej działalność to recykling i nielegalna utylizacja toksycznych odpadów. W nieczynnym kamieniołomie w okolicy Zawiercia firma stworzyła ekologiczną bombę wyrzucając tam toksyczne odpady. Na transakcjach Skarb Państwa może tracić miliony złotych. "Odwróconych" byłych agentów CBA wytropił "Superwizjer" TVN.
Współpraca agentów z firmą utylizacyjną trwała jeszcze w trakcie ich służby. Na powiązania Bartosza B. i Wojciecha T., funkcjonariuszy CBA, z kryminalistą wskazują m.in. sądowe dokumenty. Wynika z nich, że żony obu agentów miały spółki z Markiem K. (właścicielem firmy), który niegdyś był wielokrotnie karany. Mimo to CBA pozwoliło spokojnie przejść na emeryturę obu agentom, nie ponieśli żadnych konsekwencji,
Marek K. współpracował z policją od 2007 roku jako tajny agent. Jego sprawę prowadził oficer Bartosz B., który dzięki rozpracowaniu skorumpowanych pracowników służby więziennictwa, kilka miesięcy później przeszedł do CBA. Po latach role się odwróciły i teraz funkcjonariusz jest podwładnym byłego kryminalisty.
Prowokacja "Superwizjera" pokazała, że dziennikarz udający biznesmena bez żadnych przeszkód mógł dokonać nielegalnej transakcji - kupić dokumenty potwierdzające recykling w dodatku za kilkakrotnie niższą cenę od rynkowych standardów. Tego typu dokumenty muszą posiadać różne firmy produkcyjne, inaczej zostanie na nie nałożona wysoka kara. Skarb Państwa straciłby miliony złotych.
Ale w całej sprawie chodzi nie tylko o pieniądze. Ludzie mieszkający w okolicy toksycznego wysypiska mówią, że mają do czynienia z "jedną z największych bomb ekologicznych w Polsce".
Po emisji materiału CBA zapewniło, że wyjaśniają sprawę byłych agentów. Szef CBA zarządził kontrolę biura. Także Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o zbadaniu nielegalnego składowiska odpadów w okolicach Zawiercia.