Odwieczny dylemat gości weselnych. Ile włożyć do koperty?
Koszt organizacji wesela jest coraz wyższy, bo wszystko drożeje. Każdy, kto ma w perspektywie udział w ceremonii ślubnej, zastanawia się, jaka kwota będzie odpowiednim prezentem dla młodej pary. Pytanie o to zadane zostało Polakom na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Zdania są podzielone.
07.04.2024 | aktual.: 07.04.2024 17:07
Badania przeprowadzone były na zlecenie Wirtualnej Polski na przełomie marca i kwietnia. Wzięło w nich udział ponad tysiąc osób. Osoby w różnym wieku, od osiemnastu lat wzwyż, odpowiadali na wiele pytań, w tym również na to, jaką kwotę umieścić w kopercie, jeśli taką formę podarunku się wybiera.
Wiosna i lato to najchętniej wybierana przez nowożeńców pora na ślub i wesele. Tak jak w poprzednich latach, wielu zaproszonych na takie wydarzenie zachodzi w głowę, jak obdarować młodą parę z tej okazji. Większość Polaków zgadza się, że rosnące z sezonu na sezon ceny wymuszą także weryfikację zawartości tej tradycyjnej koperty.
Internetowe portale weddingowe, zajmujące się kompleksowym opisem zagadnień związanych z zaślubinami, ich organizacją i trendami, nie są zgodne co do takiej przyjętej sumy. Jedne źródła utrzymują, że w 2024 roku, w związku z tym, że ceny za organizację wesela idą w górę, "talerzyk" wylicza się na 300 złotych od osoby. Para gości powinna więc przyszykować na ten cel 600 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Talerzyk" to cena, jaką młodzi muszą zapłacić za jednego gościa w miejscu, w którym odbywa się impreza ślubna. A te są przecież różne, w zależności od lokalu. Uczestnicy sondażu przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w sieci pochodzą z różnych miejscowości w Polsce, ich wybór nie może być zgodny.
Minimalną kwotą jest rzeczywiście wspomniane 300 złotych. Jednak maksymalna wskazana przez uczestników sondażu kwota to 1000 złotych.
Ile włożyć do koperty w prezencie dla młodej pary?
Aż 32 procent respondentów opowiedziało się za tą pierwszą stawką. Tyle samo pytanych było skłonnych nieco dołożyć do koperty - nawet do 500 złotych.
36 procent badanych jest za znacznie większym wydatkiem w związku z weselem bliskich osób. Od 500 do 700 złotych przeznaczyłoby na ten cel 15 proc. uczestników sondażu, 11 proc. od 700-1000 zł, a 10 proc. ma na względzie bogatszą kopertę.
Należy jednak pamiętać, że różnice w takim poglądzie na tradycję i związane z nią finansowe aspekty mogą wynikać nie tylko z klasy lokalu i miejsca, w jakim odbywa się uroczystość. Na plany wydatkowe gościa wpływ może mieć stopień pokrewieństwa z młodymi, a także jego stopień zamożności.
Badanie przeprowadzono metodą CAWI na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1123 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Czytaj też: