Trwa ładowanie...

Odwieczny dylemat gości weselnych. Ile włożyć do koperty?

Koszt organizacji wesela jest coraz wyższy, bo wszystko drożeje. Każdy, kto ma w perspektywie udział w ceremonii ślubnej, zastanawia się, jaka kwota będzie odpowiednim prezentem dla młodej pary. Pytanie o to zadane zostało Polakom na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Zdania są podzielone.

Ile pieniędzy włożyć do koperty przeznaczonej na prezent dla młodej pary ? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy ankiety zleconej przez WP.PL Ile pieniędzy włożyć do koperty przeznaczonej na prezent dla młodej pary ? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy ankiety zleconej przez WP.PL Źródło: PXHere
d123c79
d123c79

Badania przeprowadzone były na zlecenie Wirtualnej Polski na przełomie marca i kwietnia. Wzięło w nich udział ponad tysiąc osób. Osoby w różnym wieku, od osiemnastu lat wzwyż, odpowiadali na wiele pytań, w tym również na to, jaką kwotę umieścić w kopercie, jeśli taką formę podarunku się wybiera.

Wiosna i lato to najchętniej wybierana przez nowożeńców pora na ślub i wesele. Tak jak w poprzednich latach, wielu zaproszonych na takie wydarzenie zachodzi w głowę, jak obdarować młodą parę z tej okazji. Większość Polaków zgadza się, że rosnące z sezonu na sezon ceny wymuszą także weryfikację zawartości tej tradycyjnej koperty.

Internetowe portale weddingowe, zajmujące się kompleksowym opisem zagadnień związanych z zaślubinami, ich organizacją i trendami, nie są zgodne co do takiej przyjętej sumy. Jedne źródła utrzymują, że w 2024 roku, w związku z tym, że ceny za organizację wesela idą w górę, "talerzyk" wylicza się na 300 złotych od osoby. Para gości powinna więc przyszykować na ten cel 600 złotych.

d123c79

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie jest największe osiągnięcie "Lewego"? "Nigdy o tym nie marzyłem"

"Talerzyk" to cena, jaką młodzi muszą zapłacić za jednego gościa w miejscu, w którym odbywa się impreza ślubna. A te są przecież różne, w zależności od lokalu. Uczestnicy sondażu przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w sieci pochodzą z różnych miejscowości w Polsce, ich wybór nie może być zgodny.

Respondenci odpowiedzieli na pytanie, jaką kwotę powinni obecnie wręczać goście weseli w kopercie ślubnej Panel Badawczy Aroadna
Respondenci odpowiedzieli na pytanie, jaką kwotę powinni obecnie wręczać goście weseli w kopercie ślubnejŹródło: Panel Badawczy Aroadna

Minimalną kwotą jest rzeczywiście wspomniane 300 złotych. Jednak maksymalna wskazana przez uczestników sondażu kwota to 1000 złotych.

d123c79

Ile włożyć do koperty w prezencie dla młodej pary?

Aż 32 procent respondentów opowiedziało się za tą pierwszą stawką. Tyle samo pytanych było skłonnych nieco dołożyć do koperty - nawet do 500 złotych.

36 procent badanych jest za znacznie większym wydatkiem w związku z weselem bliskich osób. Od 500 do 700 złotych przeznaczyłoby na ten cel 15 proc. uczestników sondażu, 11 proc. od 700-1000 zł, a 10 proc. ma na względzie bogatszą kopertę.

d123c79

Należy jednak pamiętać, że różnice w takim poglądzie na tradycję i związane z nią finansowe aspekty mogą wynikać nie tylko z klasy lokalu i miejsca, w jakim odbywa się uroczystość. Na plany wydatkowe gościa wpływ może mieć stopień pokrewieństwa z młodymi, a także jego stopień zamożności.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1123 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d123c79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d123c79
Więcej tematów