Trwa ładowanie...
d4d173p

Odwet na Tamilskich Tygrysach

W odwecie za poniedziałkowy
krwawy rebeliancki zamach, armia lankijska we wtorek
prowadziła masowe bombardowania terenów, kontrolowanych przez
ugrupowanie Tamilskich Tygrysów.

d4d173p
d4d173p

Według ostatnich danych, w zamachu w okręgu Trinkomali zginęło co najmniej 93 żołnierzy a ponad 150 zostało rannych. Atak nastąpił w okolicach wsi Digampathana, w okręgu Trinkomali. W konwój około 15 autobusów wiozących udających się na urlop, nieuzbrojonych żołnierzy i marynarzy wbiła się ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi. Zniszczeniu uległo 13 autobusów.

Z informacji, przekazanych za pośrednictwem Internetu przez rebeliantów wynika, że celem odwetowych nalotów stała się ludność cywilna - poniosły śmierć dwie dziewczynki w wieku 1 i 12 lat a 15 cywilów zostało poważnie rannych. Z kolei dowództwo armii zaprzeczyło by akcje lotnictwa stanowiły odpowiedź na poniedziałkowy zamach - jak powiedział w Kolombo wojskowy rzecznik Prasad Samarasinghe, naloty podjęto po ostrzelaniu przez artylerię Tygrysów jednej z baz armii.

Poniedziałkowy tamilski zamach był najkrwawszą akcją w wojnie domowej na Sri Lance od 1987 roku a także - od zawarcia przez strony w 2002 r. łamanego obecnie rozejmu.

Separatyści - Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) - od 1983 roku walczą o utworzenie niezależnego państwa na północy i wschodzie Sri Lanki, gdzie ludność tamilska - w przeciwieństwie do syngaleskiej reszty kraju - stanowi większość. Od tego czasu w walkach zginęło co najmniej 65 tys. ludzi.

d4d173p

Od roku 2002 r. formalnie obowiązuje porozumienie o zawieszeniu broni, wynegocjowane przy pośrednictwie dyplomatów norweskich. Jest ono jednak nieustannie łamane. Sri Lankę właśnie odwiedza wysłannik ds. pokojowych Japończyk Yasushi Akashi, który prowadzi konsultacje mające uratować rozejm między rządem a rebeliantami.

Zarówno władze w Kolombo, jak i przywódcy Tamilskich Tygrysów zobowiązały się do wznowienia rozmów pokojowych pod koniec miesiąca. Kolejna runda negocjacji ma odbyć się 28-29 października w Genewie.

Zamachy, jak i niedawne wyjątkowo zaciekłe walki o półwysep Dżafna na północy wyspy mogą jednak udaremnić wysiłki mediacyjne podejmowane przez zagranicznych rozjemców.

d4d173p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d173p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj