Odszkodowanie za Poznański Czerwiec
Pół miliona złotych odszkodowania za śmierć męża domaga się od Skarbu Państwa żona jednego z uczestników Poznańskiego Czerwca. Czesław Kłos został zastrzelony 28 czerwca 1956 roku pod budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa. Precedensową sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Według pełnomocnika wdowy, Czesław Kłos został oficjalnie uznany za jednego z bohaterów Poznańskiego Czerwca. Jego udział w wydarzeniach i śmierć pod Urzędem Bezpieczeństwa jest niekwestionowana - podkreśla.
Poznański Sąd Okręgowy już raz zajmował się tą sprawą. Wtedy uznał, że odszkodowanie wdowie się nie należy, bo Czesław Kłos nie był represjonowany i nie ma dowodów na to, że prowadził działalność niepodległościową.
Sąd Apelacyjny, do którego trafiła sprawa, nakazał powtórzenie procesu. Sędziowie uznali, że skoro wydarzenia Poznańskiego Czerwca zostały historycznie uznane za walkę polityczną przeciwko ówczesnemu rządowi, to także uczestnicy wydarzeń walczyli o niepodległość.
Sprawa jest wyjątkowa, bo to pierwszy taki pozew, kiedy o pieniądze występuje wdowa po zabitym. Do tej pory odszkodowania przyznawano kombatantom, którzy przeżyli i po wydarzeniach Czerwca '56 byli represjonowani.