Odszkodowania dla zakażonych w szpitalach i stacjach dializ
Pacjenci zakażeni w szpitalach czy stacjach dializ mogą jedynie w sądach domagać się odszkodowania. Inna pomoc nie jest dla nich przewidziana.
W prywatnej firmie: Międzynarodowym Centrum Dializ Euromedic w Ostrowie Wielkopolskim doszło do zakażenia kilkunastu pacjentów wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Pozostałych 80 pacjentów wkrótce dowie się czy zostało zakażonych wirusem. Choroba może prowadzić do marskości wątroby a jej leczenie jest bardzo kosztowne.
W Wielkopolskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowano, że zakażeni pacjenci będą leczeni, jeśli zakwalifikują się do specjalnego programu leczenia wirusa żółtaczki typu C. Rzeczniczka oddziału dodała, że od lat wiadomo, iż w szpitalach i stacjach dializ dochodzi do większości zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby.
Międzynarodowe Centrum Dializ w Ostrowie Wielkopolskim zgodnie z nakazem powiatowego inpektora sanitarnego powinno być zamknięte w lipcu, ale do tego nie doszło. Nadal wykonywane są tam dializy. Dopiero po kontroli Narodowego Funduszu zapadnie decyzja o przerwaniu kontraktu lub dalszej jego realizacji.
Minister zdrowia Zbigniew Religa przyznał, że sprawa jakości opieki medycznej w zakładach opieki zdrowotnej to problem, z którym resort musi zmierzyć się w ciągu najbliższych lat. Podkreślił, że szpitale i stacje dializ będą bronić się przed wprowadzeniem rygorystycznych warunków ich pracy.
Tylko sądy i wysokie odszkodowania mogą zmusić zakłady opieki zdrowotnej do przestrzegania jakości świadczonych usług. Szpitale płacą coraz wyższe składki na ubezpieczenie, bo wypłacane są coraz większe odszkodowania poszkodowanym pacjentom.
Według informacji uzyskanych w centrali NFZ, rzecznicy praw pacjenta Funduszu, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich lub sądy poinformują pacjenta jak złożyć pozew do sądu i otrzymać obrońcę z urzędu.