Odsłonięto tablicę upamiętniającą brata Rogera
Tablicę poświęconą pamięci tragicznie zmarłego brata Rogera z ekumenicznej wspólnoty w Taize odsłonięto na murze kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Brat Roger podczas swego pobytu w stolicy Dolnego Śląska prowadził tam wieczorne modlitwy Wspólnoty Taize.
Odszedł od nas jeden z najwybitniejszych przywódców duchowych naszych czasów. My, wrocławianie, smucimy się bardzo. U nas odbyły się dwa Europejskie Spotkania Młodych. Pamiętamy, jak brat Roger ciepło się o nas wyrażał. Chwalił naszą gościnność. Tablica upamiętni jego dokonania - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Wrocławia, Dawid Jackiewicz.
Na tablicy widnieje zdjęcie brata Rogera i jego krótka biografia w języku polskim i angielskim.
W uroczystości brał udział ksiądz Stanisław Pawlaczek, proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, gdzie modlił się brat Roger. To był cichy, ciepły człowiek. Spotkanie z nim było ogromnym przeżyciem. Zamieniłem z nim zaledwie kilka słów. Brat Roger był dosłownie oblegany przez ludzi. Biła od niego dobroć - wspominał ks. Pawlaczek. W kościele ciągle odbywają się modlitwy zwolenników Wspólnoty Taize.
90-letni brat Roger, założyciel Wspólnoty Taize, zmarł we wtorek, 16 sierpnia w wyniku trzech ciosów zadanych nożem przez 36- letnią Rumunkę. Do ataku doszło podczas wieczornych modłów w Taize, w których uczestniczyło 2,5 tys. ludzi.
Brat Roger Schutz, syn szwajcarskiego pastora kalwińskiego i Francuzki, osiadł w 1940 roku w wiosce Taize we francuskiej Burgundii, niosąc tam pomoc najpierw żydowskim uchodźcom, a potem jeńcom niemieckim. W 1949 roku wraz z sześcioma współbraćmi zaczął prowadzić klasztorny tryb życia, biorąc sobie za hasło pojednanie chrześcijan i wszystkich ludzi. W centrum zainteresowania wspólnoty znajdują się ludzie młodzi, których tysiące przybywają każdego roku do Taize na modlitwy i medytacje.
Wspólnota corocznie organizuje Europejskie Spotkania Młodych, na których młodzież spotyka się, by wspólnie modlić się, rozmawiać o pokoju i pojednaniu między chrześcijanami. Pierwsze spotkanie zorganizowano w 1978 roku w Paryżu; w Polsce odbyły się one w Warszawie (1999 r.) i dwa razy we Wrocławiu (na przełomie 1989/90 i 1995/6 r.).