Chiny odpowiadają. Ćwiczenia armii wokół Tajwanu
Armia Chin przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe", uzasadniając je "prowokacjami" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu - poinformowała agencja Reutera.
25.12.2022 | aktual.: 25.12.2022 22:18
Chińska armia poinformowała w oświadczeniu o przeprowadzeniu "łączonych patroli sprawdzających gotowość bojową oraz łączonych ćwiczeń uderzeniowych" wokół Tajwanu. Nie podano dokładnej lokalizacji manewrów.
"To odpowiedź na obecną eskalację i prowokacje ze strony USA i Tajwanu; nasze siły podejmą wszelkie niezbędne środki do ochrony naszej niepodległości i terytorialnej integralności" - dodano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stany Zjednoczone, pomimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych, są najważniejszym międzynarodowym sojusznikiem i dostawcą broni dla Tajwanu. Sprzedawanie Tajpej amerykańskiej broni jest stałym punktem spornym stosunków Pekinu z Waszyngtonem - przypomniał Reuters.
Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem, który zdecydowanie kwestionuje roszczenia Chin do swojego terytorium, podkreślając, że tylko 23 mln mieszkańców wyspy może decydować o swojej przyszłości.
Chiny wysłały na Tajwan 39 samolotów i 3 okręty
Tajwańscy urzędnicy twierdzili, że chińskie siły zbrojne dokonały w czwartkowy poranek prowokacji w strefie niezależnego państwa i przypuściły atak na tajwańskie terytorium, wysyłając 39 wojskowych samolotów i 3 statki. Tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że jednostki powietrzne i morskie Pekinu zostały o poranku zlokalizowane w strefie przygranicznej Tajwanu.
"39 samolotów i 3 statki wokół Tajwanu zostało wykrytych dzisiaj do 6 rano. 30 wykrytych samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej i wpłynęło na południowo-zachodni i południowo-wschodni Tajwan. Siły Zbrojne ROC monitorowały sytuację i wyznaczył samoloty i okręty marynarki wojennej oraz lądowe systemy rakietowe do reagowania na te działania" - napisano w oświadczeniu.
To kolejne incydenty na tajwańsko-chińskiej granicy, na której od dawna jest nerwowo z powodu chińskich gróźb i stanowiska Pekinu wobec sąsiada, którego terytorium uznawane jest przez Chiny za swoją integralną część. W środę rano 11 chińskich samolotów wojskowych i trzy statki naruszyły strefę graniczną.
Czytaj też: