Odliczanie do wojny - termin się przesuwa
Wobec groźby porażki w ONZ USA i W. Brytania odłożyły głosowanie nad swoją rezolucją, dającą Irakowi czas na rozbrojenie tylko do 17 marca. Głosowanie odbędzie się zapewne nie wcześniej niż w czwartek. Wielka Brytania wyraziła też gotowość przesunięcia terminu ultimatum, choć najwyżej do końca marca.
11.03.2003 17:15
Oznacza to, że wojna, jeśli do niej dojdzie, może zacząć się nieco później niż oczekiwano tuż po piątkowej debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, kiedy USA i W. Brytania zapowiedziały głosowanie na 10-11 marca i ostrzegały, że tak czy inaczej nie będą czekać z decyzją w sprawie wojny dłużej niż do 17 marca. Dawały też do zrozumienia, że w razie odrzucenia rezolucji w głosowaniu 10 czy 11 marca, mogą zaatakować Irak nawet przed 17 marca.
Poniżej najświeższe kalendarium zabiegów dyplomatycznych wokół kryzysu irackiego, inicjatyw różnych krajów, zdarzeń związanych z konfrontacją i przygotowań do ewentualnej wojny:
ŚRODA - 12 MARCA
W Nowym Jorku drugi dzień otwartej debaty w ONZ na temat kryzysu irackiego, zorganizowanej na wniosek 115 krajów ruchu niezaangażowanych. Dalszy ciąg starań USA i W. Brytanii o pozyskanie dla swej zmodyfikowanej rezolucji sześciu wahających się członków Rady Bezpieczeństwa: Angoli, Chile, Gwinei, Kamerunu, Meksyku i Pakistanu.
W Ankarze przywódca tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Tayyip Erdogan obejmuje urząd premiera Turcji. Waszyngton liczy, że Erdogan ponownie poprosi parlament o zgodę na wpuszczenie do Turcji 62 tysięcy żołnierzy amerykańskich sił lądowych, którzy w razie wojny zaatakowaliby Irak od północy. Pierwszego marca parlament odrzucił wniosek w tej sprawie, komplikując amerykańskie przygotowania do inwazji.
CZWARTEK - 13 MARCA
W Radzie Bezpieczeństwa może dojść do głosowania nad amerykańsko- brytyjskim projektem rezolucji antyirackiej. Jeśli znajdą się w nim poprawki przedłużające ultimatum do końca marca, wzrosną szanse uzyskania głosów niezdecydowanej szóstki. Jednak w razie odrzucenia rezolucji, na przykład wskutek weta francuskiego czy rosyjskiego, USA mogą uznać, że nie muszą czekać do końca marca.
PONIEDZIAŁEK - 17 MARCA
Upływa termin ultimatum zgłoszonego 7 marca przez Wielką Brytanię, USA i Hiszpanię. Księżyc jest w pełni, co w razie ataku sprzyjałoby wojskom irackim - łatwiej byłoby wykrywać pociski manewrujące, samoloty i atakujące oddziały.
PONIEDZIAŁEK - 31 MARCA
Najpóźniejszy możliwy termin nowego ultimatum proponowanego przez W. Brytanię.
WTOREK - 1 KWIETNIA
Dogodna pora do ataku, bo Księżyc będzie na nowiu, tj. w fazie, gdy nie oświetla Ziemi odbitym światłem Słońca. W bezksiężycowe noce wojska amerykańskie i brytyjskie mogą najskuteczniej wykorzystać swą przewagę w sprzęcie noktowizyjnym i swe pociski samosterujące. Eksperci amerykańscy mówią, że gen. Tommy Franks, który ma dowodzić inwazją, może zabiegać o zwłokę do 1 kwietnia także po to, aby uporać się z trudnościami w przygotowaniach do zajęcia północnego Iraku. (aka)