Trwa ładowanie...
d3b0e1m
człowiek
03-09-2004 18:55

Odkryty najstarszy hominid

Orrorin tugenensis żyjący 6 mln lat temu jest najstarszym znanym hominidem. Wynika to z najnowszych badań, które dowiodły, że poruszał się na dwóch nogach - informuje najnowsze "Science".

d3b0e1m
d3b0e1m

Fragment skamieniałości osobnika nazwanego Orrorin tugenensis został odkryty w Kenii w 2001 r. przez Martina Pickforda i Brigitte Senut. Skamieniałość zawiera fragmenty doskonale zachowanej kości udowej.

Budowa każdej kości udowej odzwierciedla obciążający ją ładunek, ten zaś z kolei zależy od postawy przybieranej przez cały organizm. Naukowcy na podstawie analiz komputerowych stwierdzili, że kość Orrorina swoją budową przypomina kość udową człowieka, osobnik ten musiał więc chodzić na dwóch nogach.

Hominidy są rodziną człowiekowatych w rzędzie naczelnych. Jedną z cech wyróżniających tę rodzinę jest dwunożność.

W 2001 r. odkrycie skamieniałości wywołało wiele kontrowersji w środowisku naukowym. Spekulowano wówczas, że Orrorin może być albo najwcześniejszym hominidem, albo najwcześniejszym szympansem albo małpą, która wymarła. Już wtedy wyrażano nadzieję, że dokładna analiza kości pomoże rozwiać tę wątpliwość.

d3b0e1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b0e1m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj