Trwa ładowanie...
d3uodrs
poczta
04-08-2005 12:10

Odkryto XVIII-wieczny pocztowy słup milowy

W Legnicy, podczas prac ziemnych, odkryto XVIII-wieczny pocztowy słup milowy. Ponad 3-metrowy słup zostanie odrestaurowany i powróci na miejsce, w którym stał przed wiekami - poinformowała Maria Kubasik z Urzędu Miasta w Legnicy.

d3uodrs
d3uodrs

Jest to jeden z trzech takich zabytków, które zachowały się w Polsce. Jedyny słup, który stoi w dawnym miejscu znajduje się w Nowogrodźcu. Pozostałości innego, pochodzącego ze Zgorzelca, można natomiast oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Legnicki słup milowy będzie więc drugim, który zostanie postawiony w miejscu jego odkrycia i będzie przypominał historyczny szlak, łączący Warszawę z Dreznem. Jego trasa przebiegała przez Piotrków, Kępno, Oleśnicę, Wrocław, Legnicę, Goerlitz i Budziszyn.

Na zabytkowy słup w Legnicy trafiono podczas budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Jaworzyńskiej z ulicą Gniewomierską. Zrekonstruowany i odnowiony zabytek powinien stanąć w miejscu, w którym go odkryto, już w październiku tego roku.

Jadwiga Marciniak, dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Legnicy zapowiedziała, że na tę okoliczność przygotowany zostanie stempel z datownikiem oraz wydana zostanie pamiątkowa karta pocztowa.

d3uodrs

Przed wiekami słupy milowe stanowiły część systemu pocztowego i miały usprawniać komunikację wyznaczając przebieg szlaku oraz odległości - wyjaśniła Kubasik.

Słupy milowe ustawiono na trasach funkcjonowania poczty z rozkazu Augusta II Sasa, króla Polski i elektora saskiego. Rozkaz króla z 1721 roku miał na celu pobudzenie i wsparcie handlu oraz usprawnienie systemu komunikacyjnego, szczególnie na terenie Unii Polsko - Saskiej. Na słupach i kamieniach milowych widniał monogram "AR" (Augustus Rex), rok ustawienia oraz trąbka pocztowa.

Słupy, którymi znakowane były trasy przejazdu poczty dzieliły się na dystansowe, milowe, półmilowe i ćwierćmilowe i dzieliły trasy przejazdu poczty na odpowiednie odcinki. Każdy z nich miały inny kształt. Słup milowy - taki, jaki odkryto w Legnicy - miał kształt wąskiego czworokątnego ostrosłupa o wysokości do 3,75 metra.

Z danych, którymi dysponujemy wynika, że do czasów współczesnych zachowało się jedynie 145 słupów poczty polsko - saskiej, w tym najwięcej na terenie Saksonii, bo aż 111 - podała dane Maria Kubasik.

d3uodrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uodrs
Więcej tematów