Trwa ładowanie...
jerozolima
17-08-2004 14:20

Odkryli jaskinię biblijnego Jana Chrzciciela

Skalny "schron", leżący kilka kilometrów od zachodnich dzielnic Jerozolimy, był prawdopodobnie miejscem rytuałów chrztu, odprawianych przez biblijnego Jana Chrzciciela. O swoich odkryciach wewnątrz jaskini poinformowała grupa brytyjskich i amerykańskich archeologów, prowadzących prace.

Odkryli jaskinię biblijnego Jana ChrzcicielaŹródło: PAP/EPA
d36stgo
d36stgo

Jaskinię tę, która była miejscem ceremonii chrztu przed 2 tysiącami lat, być może odwiedzali Jezus i Jan Chrzciciel. Została ona odkryta 5 lat temu, przez grupę angielskich archeologów. Ostatnio opublikowano wyniki dotychczasowych prac na tym unikatowym stanowisku.

Jaskinia leży około 3 km na zachód od Jerozolimy, na terenie kibucu Tzuba. Jej ściany pokrywają malowidła, przedstawiające sceny z życia Jana Chrzciciela. Pochodzą one z IV i V w. n.e. Wykonali je prawdopodobnie mnisi, którzy opiekowali się tym miejscem jeszcze w okresie bizantyjskim.

Archeolodzy odnaleźli również ponad 200 tysięcy zabytków ceramicznych. Większość z nich to fragmenty naczyń w kształcie czarki, używanych do rytualnego polewania wodą.

Jaskinia, o długości 22 m, około 4 m wysokości i podobnej szerokości, od otworu wejściowego łagodnie opada. 28 stopni wykutych w skalnym podłożu prowadzi do zbiornika wodnego, znajdującego się na jej dnie.

d36stgo

Podziemny basen oraz kamienny stopień prawdopodobnie wykorzystywane były do rytualnego obmywania nóg i ceremonii chrztu. Wykuta w skale nisza zapewne służyła do złożenia szat. Po zejściu z ostatniego stopnia wierni mogli oprzeć nogę na głazie z wyrytym konturem stopy.

Pierwsze ślady obecności ludzkiej w jerozolimskiej jaskini pochodzą z VIII w. p.n.e. Najwyraźniej została zaadoptowana przez Jana Chrzciciela, który potrzebował miejsca, do którego sprowadzałby wiernych na rytuały chrztu - uważa Shimon Gibson, kierujący pracami w jaskini.

Archeolodzy uważają, że jaskinia przetrwała do czasów obecnych w nienaruszonym stanie dzięki temu, że jeszcze w starożytności jej wejście zostało zablokowane głazami i ziemią.

d36stgo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d36stgo
Więcej tematów