Trwa ładowanie...
d4fbl2i
15-07-2010 13:25

Odkrycie, które pomoże w zrozumieniu ewolucji człowieka

W Arabii Saudyjskiej znaleziono skamieniałość przodka małp człekokształtnych i zwierzokształtnych. Jego analiza pomoże także w zrozumieniu ewolucji człowieka - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".

d4fbl2i
d4fbl2i

W Arabii Saudyjskiej odkryto częściowo zachowaną czaszkę zwierzęcia nazwanego Saadanius hijazensis. Miało ono pokaźne zęby i płaską twarz. Ważyło 15-20 kg, a wielkością zbliżone było do gibona.

Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Iyada Zalmouta z University of Michigan, zwierzę jest przodkiem małp człekokształtnych i nieczłekokształtnych Starego Świata.

Wiek czaszki określono na 28-29 mln lat. Jest to niezgodne z badaniami genetycznymi, które przeprowadzono w 2004 r. na obecnie żyjących małpach. Wówczas rozdzielenie się obu grup małp ustalono na 34,5-29,2 mln lat temu. Jak podkreślają naukowcy, z punktu widzenia paleontologii nowe datowanie nie jest czymś zaskakującym.

Analiza budowy czaszki wskazuje, że Saadanius żył niedługo przed ostatecznym ukształtowaniem się linii hominoidów - naczelnych, w której skład wchodzą małpy człekokształtne Starego Świata i ludzie.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj