ŚwiatOdkopano 105 ofiar prawicowych paramilitarystów w Kolumbii

Odkopano 105 ofiar prawicowych paramilitarystów w Kolumbii

W dżungli na południu Kolumbii
odkopano 105 ciał ofiar prawicowych oddziałów
paramilitarnych. Jest to już teraz największe odkryte dotąd
cmentarzysko ofiar wewnętrznej wojny w Kolumbii, ale wciąż
natrafia się na nowe zwłoki.

Odkopano 105 ofiar prawicowych paramilitarystów w Kolumbii
Źródło zdjęć: © AFP

Na ślad cmentarza w prowincji Putamayo, w pobliżu granicy z Ekwadorem, natrafiono w piątek wieczorem. Od tego czasu odkryto już 65 jedno - i kilkuosobowych grobów, ale prokuratura przypuszcza, że w najbliższej okolicy znajdują się dalsze mogiły. Od początku roku w całej prowincji znaleziono już ciała 211 ofiar.

Prawicowe oddziały paramilitarne "paras" były jedną ze stron krwawej, trwającej od czterech dziesięcioleci wojny partyzanckiej w Kolumbii, obok marksistowskich rebeliantów, z którymi toczyli zaciekłe boje, oraz oddziałów rządowych. Od 2003 roku, to jest od ogłoszenia częściowej amnestii, ujawniło się 31 tys. żołnierzy "paras", korzystających z obietnic skrócenia wyroków w zamian za współpracę z władzami.

Zarówno "paras" jak i ugrupowania marksistowskie korzystały przez wiele lat z międzynarodowej koniunktury w handlu narkotykami, czerpiąc środki na swą działalność z wielomiliardowych obrotów kokainą produkowaną z koki, której plantacje zakładano w odległych, trudno dostępnych zakątkach pod ich protektoratem, popełniając przy tej okazji wiele zbrodni.

Minister spraw wewnętrznych Carlos Holguin, który poinformował prasę o makabrycznym znalezisku oświadczył, że jest przerażony okrucieństwami, jakich dopuszczano się z chciwej rządzy zajmowania terenów pod nowe plantacje.

Oddziały paramilitarne utworzone zostały przez najbogatsze kręgi kolumbijskie w latach osiemdziesiątych do walki z lewicowymi partyzantami. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych konflikt przekształcił się już właściwie w wojnę kokainowych gangów, walczących głównie o produkcję i szlaki przerzutowe za granicę.

Do tej pory, mimo wielomiliardowej pomocy USA przeznaczanej na walkę z gangami narkotykowymi, Kolumbia jest największym na świecie producentem kokainy.

Źródło artykułu:PAP
kokainawojnaofiary
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)