Trwa ładowanie...
dehsklm
dehsklm

Oddano hołd polskim żołnierzom spoczywającym na Litwie

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie, wspólnie z członkami polskich organizacji społecznych, kombatantów i harcerzy, złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach Polaków, głównie żołnierzy, rozsianych po całej Wileńszczyźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dehsklm

Zapal wirtualny znicz

Oddano hołd poległym w powstaniu listopadowym, walczącym o niepodległość Polski w latach 1919-1920, poległych w czasie II wojny światowej.

Złożono wieńce i zapalono znicze na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych tu jest 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

dehsklm

Światełka pamięci zapłonęły w lesie w Ponarach, na największej zbiorowej mogile Polaków na Litwie. Hitlerowcy i kolaborujący z nimi litewscy nacjonaliści rozstrzelali tu 100 tys. osób. Wśród straconych w Ponarach najwięcej jest Żydów. Polaków jest około 20 tys.

Nie zapomniano też o grobach AK-owców w Niemenczynie, Skorbucianach, Soleczenikach, Trokach, a także Święcianach, gdzie w ubiegłym tygodniu zostały zamazane farbą krzyże na grobach polskich legionistów i zniszczone dwie tablice pamiątkowe w językach polskim i litewskim.

Znicze zapłonęły we wtorek na grobach Polaków i Litwinów w Glinciszkach i Dubinkach. W czerwcu w 1944 roku z rąk litewskich żołnierzy generała Povilasa Plechavicziusa, walczących w czasie wojny po stronie niemieckiej, w Glinciszkach zginęło 38 Polaków. Po kilku dniach w akcji odwetowej, z rąk AK we wsi Dubinki zginęło 27 Litwinów.

dehsklm

Podziel się opinią

Share
dehsklm
dehsklm
Więcej tematów