Odbędą się kolejne ekshumacje smoleńskie. Śledczy zbadają szczątki z dwóch grobów
W najbliższych dniach dojdzie do kolejnych dwóch ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Śledczy chcą zbadać szczątki pochowane w grobie generała Bronisława Kwiatkowskiego i mecenasa Stanisława Mikke.
27.03.2017 16:03
Dowódca sił zbrojnych gen. Bronisław Kwiatkowski został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, a wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke i były sędzia Trybunału Stanu w kwaterze smoleńskiej na wojskowych Powązkach. W ostatnich dniach odbyły się ekshumacje z grobów Aleksandry Natalli-Świat, Wojciecha Seweryna, Natalii Januszko i Andrzeja Przewoźnika.
Prokuratura Krajowa - jak informuje RMF FM - utrzymuje, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna. Chodzi m.in. o możliwą zamianę ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez Rosjan. Zlecone przez śledczych badania przeprowadza 14-osobowy zespół ekspertów. Znalazły się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy i Lublina. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.
O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej Prokuratura Krajowa poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób.
Na początku marca rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik informowała, że "czynności ekshumacyjne nie zakończą się w 2017 roku". Wskazała też m.in., że zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono.
Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie decyzji. W październiku 2016 roku ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.
Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej.
Źródło: RMF FM