Od stycznia 34 nowe miasta na mapie Polski.
Od stycznia na mapie Polski pojawią się aż 34 nowe miasta. Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim i łódzkim. Według rozporządzenia Rady Ministrów zmiany dotyczyć będą ponad 200 tysięcy mieszkańców.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz dostał opnię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2024 r. statusu miasta mają uzyskać 34 miejscowości. Najwięcej z nich zostanie utworzonych w mazowieckiem - 11 i łódzkim - 8.
- W przypadku nadania statusu miasta miejscowości, dotychczasowi mieszkańcy danej miejscowości staną się mieszkańcami miasta - poinformowało MSWiA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie
W uzasadnieniu projektu napisano, że "do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 50 wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego, dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy".
Głównym argumentem lokalnych władz, które ubiegały się o przyznanie statusu miasta były cechy funkcjonalno-przestrzenne miejscowości. Wiele aplikujących jednostek administracyjnych posiadało prawa miejskie, ale utraciło je po powstaniu styczniowym.
Nie wszystkie miejscowości, które ubiegały się o nowy status, otrzymały go. Niektóre wnioski zostały rozpatrzone negatywnie np. Kobylnica w powiecie słupskim w województwie pomorskim.
Źródła: Samarzad.pap.pl, TVN24, Prawo.pl