"Od Solidarności do wolności" - międzynarodowa konferencja
Międzynarodowe konsekwencje powstania i
działalności ruchu "Solidarność", wizerunek "Solidarności" na świecie oraz
zagrożenia i wyzwania dla praw człowieka - to główne tematy
międzynarodowej konferencji "Od Solidarności do wolności", która
odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia w Warszawie i Gdańsku.
Celem konferencji - jak poinformował w środę dziennikarzy jej dyrektor programowy Eugeniusz Smolar - będzie ponadto zdobycie międzynarodowego poparcia dla ustanowienia przez ONZ dnia 31 sierpnia dorocznym Dniem Wolności i Solidarności.
W konferencji weźmie udział 450-500 uczestników, w tym połowa z zagranicy. Najznaczniejszą część będą stanowić sprawdzeni przyjaciele "Solidarności" - obcokrajowcy, którzy w latach 80. ją wspierali, a dzisiaj pełnią bardzo wysokie funkcje - mówił dyrektor wykonawczy konferencji Henryk Sikora.
Zaproszenia zostały skierowane do szefów rządów i państw, m.in. krajów nadbałtyckich, Słowacji, Czech, Niemiec, Serbii, Wielkiej Brytanii, Brazylii. Wiadomo już, że na obchody nie przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush - trwają rozmowy, kto będzie go reprezentował. Swoje przybycie wstępnie potwierdził natomiast szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, a także m.in. b. prezydent Czech Vaclav Havel, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Nie ma na razie zaproszenia dla b. prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.
Organizatorzy przyznają, że dla zaproszenia wielu znamienitych gości "otworzyła się dodatkowa furtka po tym, jak podali sobie ręce prezydent Aleksander Kwaśniewski z Lechem Wałęsą".
Na konferencję zaproszono także przedstawicieli światowych central związkowych, dysydentów rosyjskich, obrońców praw człowieka, dziennikarzy, którzy relacjonowali działania "Solidarności".
W dniach 29-30 sierpnia konferencja odbywać się będzie w Warszawie, a 31 sierpnia odbędzie się sesja specjalna w Gdańsku, na której wystąpią szefowie państw i rządów. Próbujemy w każdej z naszych sesji nie zostać w przeszłości, ale jakby zbudować most do myślenia o przyszłości - podkreślił Smolar.
Dziennikarze pytali organizatorów, jakie działania zostaną podjęte za granicą, by m.in. zyskać poparcie dla ustanowienia 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności. Prezes Fundacji Centrum Solidarności Bogdan Lis poinformował, że kampanię promocyjną, wraz z MSZ, prowadzić będzie za granicą miasto Gdańsk. "Kanałami dyplomatycznymi" mają być dystrybuowane plakaty, foldery. Niewykluczone, że znajdą się one m.in. na lotniskach międzynarodowych. Na ten cel zostały przeznaczone także dodatkowe środki rządowe z rezerwy premiera - 1 mln zł. Także Gdańsk angażuje środki na akcję promocyjną - mówił.
Konferencja, organizowana przez fundacje: Centrum Solidarności i Instytut Lecha Wałęsy, będzie częścią obchodów 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Na wniosek Lecha Wałęsy konferencji przewodniczyć będzie Bronisław Geremek.