PolskaOd soboty cała Polska czyta dzieciom

Od soboty cała Polska czyta dzieciom

"Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom" -
akcja w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"
rozpocznie się w sobotę w ponad 140 miastach i miejscowościach.
Wszędzie będzie głośno czytana "Lokomotywa" Juliana Tuwima.

31.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Fundacja "ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego" organizuje w dniach 1-8 czerwca "Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom". Jest to główna tegoroczna akcja w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", której celem jest uświadamianie rodzicom i opiekunom potrzeby czytania na głos dziecku dla zapewnienia jego pełnego rozwoju emocjonalnego i umysłowego.

Różnorakie imprezy, takie jak festyny, spotkania, zabawy itp. odbędą się w ponad 140 miejscowościach.

Naukowcy oraz praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu, czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata. Natomiast wspólne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Fundacja przekonuje rodziców, że nie powinni zaprzestawać czytania dzieciom na głos nawet wówczas, gdy dziecko samo już umie czytać. Dziecko, które nie ma wprawy w myśleniu, z małym jeszcze zasobem słów i nikłą wiedzą, nie będzie chętnie samo czytać, bo to dla niego za trudne.

Nawyk czytania warto wyrabiać od najmłodszych lat, o czym świadczą badania CBOS z sierpnia ubiegłego roku. Wynika z nich, że spośród dorosłych respondentów obecnie czytających książki około połowie z nich rodzice czytali książki w dzieciństwie często.

Tymczasem w sierpniu ubiegłego roku aż 77% ankietowanych przez CBOS, a mających dzieci, które już opanowały naukę czytania deklaruje, że w ich rodzinach nikt nie ma czasu na głośne czytanie dzieciom lub nie jest to praktykowane, ponieważ dzieci czytają same. Z kolei z badań prof. Zbigniewa Kwiecińskiego z Uniwersytetu w Toruniu, opublikowanych w maju br. wynika, że co czwarty polski 15-latek to funkcjonalny analfabeta lub półanalfabeta.(ck)

całapolskaczyta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)