Trwa ładowanie...

Nie tylko płuca. Palenie papierosów szybko niszczy też inny organ

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Biological Psychiatry" sugeruje, że palenie papierosów może prowadzić do utraty tkanek mózgu i zmniejszenia jego objętości.

Zakaz palenia papierosów w ogródkach piwnych zostanie wprowadzony w Polsce?Zakaz palenia papierosów w ogródkach piwnych zostanie wprowadzony w Polsce?Źródło: Getty Images, fot: NurPhoto
d211ygu
d211ygu

Zespół naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis, którzy przeprowadzili to badanie, wierzy, że ich odkrycie może przyczynić się do lepszego zrozumienia, dlaczego osoby palące papierosy mają zwiększone ryzyko demencji związanej z wiekiem oraz choroby Alzheimera.

Profesor psychiatrii Laura J. Bierut, współautorka badania, zauważyła, że do niedawna naukowcy nie zwracali dużej uwagi na wpływ palenia papierosów na mózg. Powodem tego było skupienie na innych, równie poważnych skutkach nałogu nikotynowego, takich jak wpływ na płuca i serce. Jednak, jak zauważyła Bierut, kiedy zaczęli przyglądać się bliżej mózgowi, stało się jasne, że palenie jest również bardzo szkodliwe dla tego organu.

Aby przeprowadzić badanie, zespół Bierut skorzystał z danych zebranych w brytyjskim biobanku (UK Biobank), publicznie dostępnej bazie danych, która zawiera informacje na temat zdrowia, stylu życia oraz genów około pół miliona ludzi, głównie pochodzenia europejskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polaków zapytano o Brauna. "Brzydko wyszło"

Analizie poddano 32 094 osoby, dla których dostępne były informacje na temat objętości mózgu (na podstawie badań obrazowych), historii palenia papierosów oraz genetycznych predyspozycji do palenia papierosów.

d211ygu

Wyniki badań

Badanie wykazało, że palenie papierosów miało wyraźny związek ze zmniejszoną objętością mózgu. Im więcej dana osoba paliła, tym bardziej malała objętość jej mózgu – zależność między liczbą paczek papierosów wypalanych rocznie a zmniejszeniem objętości mózgu była wprost proporcjonalna. Palenie papierosów najsilniej wpływało na spadek objętości istoty szarej.

Badacze potwierdzili również, że czynniki genetyczne mają wpływ na rozpoczynanie palenia papierosów, a przez to pośrednio mogą przyczyniać się do zmniejszenia objętości mózgu.

"Brzmi to źle i to jest złe. Redukcja objętości mózgu jest tożsama z nasilonym procesem jego starzenia się" – powiedziała Bierut. Jak dodała, objętość mózgu naturalnie maleje wraz z wiekiem, ale palenie sprawia, że mózg starzeje się przedwcześnie. Ma to silny związek z ryzykiem rozwoju demencji.

Nieodwracalny proces

Naukowcy podkreślają, że zmniejszenie objętości tkanek mózgu wydaje się być nieodwracalne. Analizując dane dotyczące ludzi, którzy rzucili palenie wiele lat temu, badacze zaobserwowali, że ich mózgi pozostają stale mniejsze w porównaniu z mózgami osób nigdy niepalących. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia powstrzymuje dalsze zmniejszanie się objętości mózgu.

d211ygu

"Nie możemy odwrócić uszkodzeń, które już się dokonały, ale możemy uniknąć dalszych szkód. Palenie jest czynnikiem ryzyka, który możemy modyfikować. Rzucenie palenia jest jedną z rzeczy, którą można zmienić, by powstrzymać proces starzenia się mózgu i by nie narażać się na większe ryzyko demencji" – podsumowała współautorka badania.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d211ygu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d211ygu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj