Od dziś już tego nie możemy robić...

Dziś zaczyna się czas wielkiego postu i wyczekiwania na święta wielkanocne. I chociaż to wnętrze człowieka w tym czasie powinno się zmienić, powinniśmy w tym czasie powstrzymać się od imprez i obfitych posiłków.

Przez czterdzieści dni postu, który rozpoczyna środa popielcowa, katolicy w sposób szczególny próbują przygotować się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

- To czas pokuty i skupienia. Powinniśmy zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na pytanie, jacy jesteśmy i jacy powinniśmy być. Post to okres dążenia do świętości - mówi ksiądz Marcin Kuczyński (28 l.) z parafii św. Anny w Białymstoku.

Tak więc wszyscy wierni powinni pamiętać, że post, to czas powstrzymania się od uciech. Powinni też pamiętać o właściwych pokarmach postnych. - W środę popielcową obowiązuje post jakościowy i ilościowy. Oznacza to, że tylko jeden posiłek w ciągu dnia powinien być do syta. Pościć nie muszą tylko dzieci do 14 roku życia i osoby powyżej 65 lat - przypomina ksiądz Marcin.

Posypując głowy popiołem powstałym po spaleniu palm z niedzieli palmowej, słyszymy, że powstaliśmy z popiołu i w popiół się obrócimy. Symbolizuje to kruchość ludzkiego życia i to, że na ziemi jesteśmy tylko po to, by wrócić do Boga.

Menu na środę popielcową

Tego dnia spożywamy najwyżej trzy posiłki, w tym jeden do syta.
Śniadanie: twarożek z jogurtem lub płatki na mleku
Obiad: ziemniaki w mundurkach ze śledziem
Kolacja: ryba wędzona z chlebem lub kanapki z pomidorem, ogórkiem lub sałatka jarzynowa br />
Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Umarł, bo jadł fast foody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (391)