Polska"Ochrona życia poczętego będzie zwycięstwem wszytkich"

"Ochrona życia poczętego będzie zwycięstwem wszytkich"

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że przyjęcie przez Sejm zmian do konstytucji dotyczących ochrony życia poczętego będzie zwycięstwem wszystkich polityków. Jak podkreślił, kluczowe w uzyskaniu odpowiedniej większości będzie zachowanie posłów PO.

06.04.2007 | aktual.: 06.04.2007 16:30

Projektami zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia posłowie zajmą się w czwartek. Według Jurka, w Sejmie widać wyraźnie większość popierającą zmiany w konstytucji. Marszałek zastanawia się tylko, czy będzie to większość konstytucyjna. Jak dodał, z jego konsultacji wynika, że cztery kluby - PiS, Samoobrona, LPR i PSL - popierają zmiany w konstytucji. W tej sytuacji rozstrzygające będzie stanowisko PO - mówił Marek Jurek.

Zwycięstwo PO

Przyjęcie zmian byłoby zwycięstwem wszystkich. A biorąc pod uwagę, że decydujący głos należy do PO, byłoby to jej zwycięstwo. Pokazalibyśmy, że niezależnie od kalkulacji wyborczych jesteśmy w stanie porozumieć się co do zasad, słyszeć swoje argumenty i poprzeć dobro (...) osiągnąć zgodę narodową w kluczowych sprawach - powiedział Jurek.

Marszałek nie widzi problemu w tym, że część klubów popierających zmiany w konstytucji (LPR, Samoobrona i PSL) opowiada się za wnioskami mniejszości przygotowanymi przez nadzwyczajną komisję sejmową, a tylko PiS popiera tzw. prezydencką propozycję.

Nie ma tutaj kontrowersji. Nawet jeżeli są pewne preferencje, to nie słyszałem głosów, które wykluczałyby popieranie innych wniosków - powiedział Jurek.

Gdybyśmy dokonali takiej zmiany to byłoby to potwierdzenie, że Polska opowiada się za cywilizacją życia. Po drugie, byłoby to ustabilizowanie prawa i zapobieżenie zmianom w prawie na wiele lat. Więcej głosów autorytetów, które padło w tej sprawie, paść nie może (...) Teraz potrzeba decyzji - dodał marszałek.

Prezydencka zmiana

Prezydencka propozycja zmian dotyczy zapisania w ustawie zasadniczej ochrony życia od poczęcia. Zakłada ona dopisanie trzech punktów do art. 38 konstytucji.

Artykuł ten mówi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Pierwszy z proponowanych punktów stanowi, że życie jest prawnie chronione od chwili poczęcia; kolejne dotyczą pomocy władz państwowych dla kobiet w ciąży i uniemożliwienia liberalizacji obecnej ustawy antyaborcyjnej. Sejmowa komisja nadzwyczajna ma w środę zająć się prezydencką propozycją.

W sejmowych pracach nad zmianami w konstytucji znalazły się też m.in. dwa wnioski mniejszości. Pierwszy z nich - zgłoszony przez LPR - zakłada wpisanie do konstytucji prawnej ochrony życia "od chwili poczęcia do naturalnej śmierci". Drugi - wprowadzenie zmian zarówno w art. 38., jak i 30. ustawy zasadniczej. Ten ostatni mówi o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (230). Gdyby w głosowaniu wzięli udział wszyscy posłowie - 460 - większość konieczna do zmiany konstytucji wynosi 307 głosów.

Ustawę nowelizującą konstytucję musi uchwalić także Senat - bezwzględną większością głosów - w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów (50).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)