Obywatelstwo za pracę
MSWiA chce ułatwić przyjazd do naszego kraju
ludziom o polskim rodowodzie i jednocześnie zachęcić ich do
poszukiwania w Polsce pracy. To nowa filozofia w podejściu do
problemu repatriantów - pisze "Rzeczpospolita".
Według planów MSWiA każdy, kto czuje się Polakiem, a nie ma polskiego obywatelstwa, będzie mógł starać się o stwierdzenie polskiego pochodzenia. Warunków jest kilka: pielęgnowanie polskiej tradycji i zwyczajów, wykazanie, że jedno z rodziców, dziadków albo dwoje pradziadków jest lub było narodowości polskiej i niedziałanie w przeszłości na szkodę Polski. O polskim pochodzeniu miałby decydować polski konsul w kraju, w którym mieszka osoba starająca się o dokument.
Chociaż nowa ustawa obejmowałaby wszystkie kraje na świecie, to skierowana jest głównie do Polaków z krajów byłego ZSRR (szacuje się, że jest ich tam co najmniej kilkaset tysięcy). Co zyskaliby na nowym statusie? Najważniejszym przywilejem byłaby dla nich możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce - mówi wiceminister w MSWiA Wiesław Tarka, odpowiedzialny za projekt.
Autorzy projektu nie kryją, że napływ osób o polskim pochodzeniu ma rozwiązać część problemów rynku pracy. "Może przyczynić się do wypełnienia luki wynikającej z emigracji zarobkowej" - czytamy w uzasadnieniu projektu. (PAP)