Obywatele UE będą zatrudniani w Polsce?
Projekt zmiany ustawy o zatrudnianiu i
przeciwdziałaniu bezrobociu umożliwiający zatrudnianie w Polsce
obywateli UE bez zgody ministerstwa pracy oraz wypłatę im zasiłków
został w środę skierowany do komisji europejskiej.
Prawo do pracy będzie przysługiwało także członkom rodzin osoby posiadającej obywatelstwo państwa członkowskiego UE, nawet wówczas, gdy członek rodziny nie posiada takiego obywatelstwa.
W ubiegłym roku zezwolenie na pracę w Polsce otrzymało 17 tysięcy cudzoziemców.
Szacuje się, że z tytułu zmiany ustawy, zwiększenie pracowników w organach zatrudniana kosztować będzie ok. 5 mln zł., a o około 10 mln wzrosną wydatki Funduszu Pracy na zasiłki. Według projektu ma być ich wypacanych rocznie ok. 1,5 tys. rocznie.
Zofia Grzebisz-Nowicka (SLD) zwróciła uwagę, że projekt jest zgodny z obowiązującym prawem UE - zawiera regulacje prawne dostosowujące nasze prawo do ustawodawstwa Unii w zakresie swobody przepływu osób i zabezpiecza interes Polaków.
Lech Zielonka (Samoobrona) wątpił, iżby Polacy w krajach Unii traktowani byli na równi z obywatelami państw członkowskich. Kwestię zatrudniania i walkę z bezrobociem będziemy traktować jako główny cel; jeśli nawet nie wejdziemy do Unii będziemy starać się miejsca pracy dla naszych absolwentów - powiedział.
Ustawa ma obowiązywać od dnia, który zostanie ustalony w odrębnej ustawie o terminie wejścia w życie przepisów dostosowujących polskie prawo do prawa UE.(iza)