Obywatele państw UE popierają rozszerzenie
Prawie dwie trzecie obywateli państw UE popiera przyjęcie do niej nowych członków. Ale jednocześnie są słabo poinformowani o planach rozszerzenia Unii - wynika z opublikowanych w środę badań opinii publicznej Eurobarometr.
65% mieszkańców Piętnastki popiera zamiar przyjęcia do Unii nowych państw z byłego bloku komunistycznego. 14% jest temu przeciwne - wynika z sondażu.
Komisja Europejska, która zleciła badanie, zaapelowała do państw Unii, aby wzięły jego wyniki pod uwagę i intensywniej wyjaśniały korzyści wynikające z mającego nastąpić w 2004 roku rozszerzenia na wschód.
Badanie wyraźnie pokazuje, że wszyscy mamy mnóstwo pracy do wykonania. Nadszedł czas, aby politycy wyjaśnili obywatelom, w co jesteśmy zaangażowani przez ostatnie 10 lat - powiedział rzecznik Komisji Jonathan Faull.
UE przeznaczyła na informowanie obywateli o poszerzeniu Piętnastki 150 mln euro, ale dopiero zaczęła na to wydawać pieniądze. Zaledwie jeden procent ankietowanych Europejczyków uznał, że są "bardzo dobrze poinformowani" o rozszerzeniu UE.
Według Eurobarometru, zwolennicy przyjęcia nowych członków uzasadniają swoją opinię przede wszystkim potencjalnymi korzyściami gospodarczymi, wynikającymi z poszerzenia wspólnego rynku Unii, oraz ułatwieniem podróżowania.
Dwie trzecie ankietowanych uważa, że rozszerzenie zjednoczy kontynent, utrwali pokój i umocni politycznie UE. Jednak tylko jedna trzecia jest zdania, iż pomoże ono zwiększyć liczbę miejsc pracy w ich własnych krajach lub podnieść poziom życia.
Wielu obywateli UE obawia się, że biedni Europejczycy ze Wschodu ruszą masowo na Zachód w poszukiwaniu pracy.
Badanie pokazało, iż mieszkańcy Unii mało wiedzą o krajach kandydujących, zwłaszcza o tych mniejszych. Najlepiej znane są dwa największe - Polska i Turcja.
Przedstawiciele UE wyrazili zaniepokojenie odczuwalną niechęcią przywódców państw Unii do promowania rozszerzenia jej. (aka)