Obrazy Rembrandta wróciły na Zamek Królewski w Warszawie
Dwa obrazy Rembrandta - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" po rocznej nieobecności w Polsce powróciły na Zamek Królewski w Warszawie.
Obrazy "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" podarowała w 1994 roku Zamkowi Królewskiemu prof. Karolina Lanckorońska.
Dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund przypomniał podczas wernisażu, że "wielu specjalistów miało jednak wątpliwości, czy obrazy darowane zamkowi są autentycznymi dziełami Rembrandta".
Obrazy poddano zatem konserwacji oraz specjalistycznym badaniom, przeprowadzonym przez znawcę twórczości Rembrandta i specjalistę z Rembrandt Research Project w Holandii, prof. Ernsta van de Wateringa. Badania zakończyły się w lutym 2006 roku wydaniem ostatecznej opinii o bezsprzecznym autorstwie Rembrandta w przypadku obydwu portretów.
Od kwietnia 2006 r. obrazy gościły na wystawie w Museum Het Rembrandthuis w Amsterdamie i w Gemaldegalerie der Staatlichen Museen w Berlinie. Obie ekspozycje były zorganizowane w ramach Roku Rembrandtowskiego z okazji obchodów 400. rocznicy urodzin wielkiego malarza.
Ekspozycji portretów Rembrandta na Zamku towarzyszy wystawa prac fotograficznych Michała Pasicha, stanowiących stylizacje najbardziej znanych obrazów Rembrandta. Bohaterowie fotografii Pasicha to znani aktorzy i wokaliści krakowscy, m.in. Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr, Dorota Segda, Grzegorz Turnau. Wystawa po raz pierwszy pokazana została w maju w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, potem także w m.in. Łodzi i Bielsku-Białej.
Obrazy Rembrandta i prace Pasicha będzie można oglądać do 31 stycznia.