ŚwiatObraduje Rada Państw Morza Bałtyckiego

Obraduje Rada Państw Morza Bałtyckiego

Premier Rosji Michaił Kasjanow powiedział, że obwód kaliningradzki powinien stać się mostem służącym zbliżeniu wszystkich krajów Europy. W Swietłogorsku koło Kaliningradu szef rosyjskiego rządu otworzył w środę obrady 11 sesji Rady Państw Morza Bałtyckiego. Wśród szefów dyplomacji 11 krajów jest minister Włodzimierz Cimoszewicz.

06.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Spotkanie szefów dyplomacji 11 krajów ma być okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy państw leżących nad Bałtykiem. W sesji bierze także udział komisarz Unii Europejskiej do spraw stosunków zewnętrznych, odpowiedzialny za stosunki z Rosją - Brytyjczyk Chris Patten. Rosja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Rada powstała z inicjatywy RFN i Danii na konferencji ministrów spraw zagranicznych w Kopenhadze w 1992 roku. W skład organizacji wchodzą kraje sąsiadujące z Bałtykiem: Dania, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Rosja, Szwecja i Polska oraz znajdujące się juz poza basenem Bałtyku Norwegia i Islandia. Ministrowie spraw zagranicznych tych krajów spotykają się na dorocznych sesjach, z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Rada Państw Morza Bałtyckiego stanowi forum tworzenia nowych idei współpracy wielostronnej pomiędzy krajami Morza Bałtyckiego. Przedmiotem działalności Rady jest współpraca gospodarcza i techniczna, między innymi w zakresie transportu, energetyki, łączności i ochrony środowiska oraz wspieranie rozwoju instytucji demokratycznych, współpraca transgraniczna i regionalna, a także zacieśnianiem więzi z Unią Europejską.

Rada nie ma własnego budżetu ani stałych struktur organizacyjnych. Najważniejszym jej organem jest Rada Ministrów Spraw Zagranicznych, która zbiera się raz w roku. Między sesjami ministerialnymi pracami organizacji kieruje Komitet Wyższych Urzędników. Jego sesje odbywają się od 6 do 10 razy w roku. W razie potrzeby Komitet powołuje grupy robocze.

Działalność i programy Rady są finansowane przez budżety narodowe krajów członkowskich oraz fundusze Unii Europejskiej.

Priorytetami Polski we współpracy w ramach Rady są między innymi działania sprzyjające integracji z UE, dążenie do wzrostu bezpieczeństwa i zaufania w regionie, rozwój instytucji demokratycznych oraz współpraca gospodarcza. (aka)

radypaństwamorza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)