Trwa ładowanie...
d3m205a

Obraduje Rada Państw Morza Bałtyckiego

Premier Rosji Michaił Kasjanow powiedział, że obwód kaliningradzki powinien stać się mostem służącym zbliżeniu wszystkich krajów Europy. W Swietłogorsku koło Kaliningradu szef rosyjskiego rządu otworzył w środę obrady 11 sesji Rady Państw Morza Bałtyckiego. Wśród szefów dyplomacji 11 krajów jest minister Włodzimierz Cimoszewicz.

d3m205a
d3m205a

Spotkanie szefów dyplomacji 11 krajów ma być okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy państw leżących nad Bałtykiem. W sesji bierze także udział komisarz Unii Europejskiej do spraw stosunków zewnętrznych, odpowiedzialny za stosunki z Rosją - Brytyjczyk Chris Patten. Rosja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Rada powstała z inicjatywy RFN i Danii na konferencji ministrów spraw zagranicznych w Kopenhadze w 1992 roku. W skład organizacji wchodzą kraje sąsiadujące z Bałtykiem: Dania, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Rosja, Szwecja i Polska oraz znajdujące się juz poza basenem Bałtyku Norwegia i Islandia. Ministrowie spraw zagranicznych tych krajów spotykają się na dorocznych sesjach, z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Rada Państw Morza Bałtyckiego stanowi forum tworzenia nowych idei współpracy wielostronnej pomiędzy krajami Morza Bałtyckiego. Przedmiotem działalności Rady jest współpraca gospodarcza i techniczna, między innymi w zakresie transportu, energetyki, łączności i ochrony środowiska oraz wspieranie rozwoju instytucji demokratycznych, współpraca transgraniczna i regionalna, a także zacieśnianiem więzi z Unią Europejską.

Rada nie ma własnego budżetu ani stałych struktur organizacyjnych. Najważniejszym jej organem jest Rada Ministrów Spraw Zagranicznych, która zbiera się raz w roku. Między sesjami ministerialnymi pracami organizacji kieruje Komitet Wyższych Urzędników. Jego sesje odbywają się od 6 do 10 razy w roku. W razie potrzeby Komitet powołuje grupy robocze.

Działalność i programy Rady są finansowane przez budżety narodowe krajów członkowskich oraz fundusze Unii Europejskiej.

Priorytetami Polski we współpracy w ramach Rady są między innymi działania sprzyjające integracji z UE, dążenie do wzrostu bezpieczeństwa i zaufania w regionie, rozwój instytucji demokratycznych oraz współpraca gospodarcza. (aka)

d3m205a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m205a
Więcej tematów