Jasny komunikat Niedzielskiego. Mówi o kolejnej fali pandemii

Obostrzenia na jesień? Adam Niedzielski wyjaśnia
Obostrzenia na jesień? Adam Niedzielski wyjaśnia
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Sara Bounaoui

20.09.2022 09:18, aktual.: 20.09.2022 11:56

Adam Niedzielski zapewnił, że rząd nie rozważa wprowadzenie na jesień obostrzeń, związanych z ochroną przed koronawirusem. - Mamy do czynienia z nieco innym przebiegiem fali niż dotychczas - argumentował minister zdrowia.

Adam Niedzielski na antenie Radia Plus pytany był o kwestie obostrzeń związanych z ochroną przed koronawirusem. Czy pojawią się na jesień? W jakiej formie? Minister zdrowia w odpowiedzi zapewnił, że żadne ograniczenia czy nakazy nie są rozważane na ten moment.

- Mamy do czynienia z nieco innym przebiegiem fali niż dotychczas. Ona pojawiła się wcześniej - argumentował Niedzielski. - Mieliśmy więcej tak zwanej ekspozycji, czyli kontaktu z wirusem, który uodparnia - dodał.

Minister zauważył, że wrzesień jest czasem zintensyfikowania kontaktów społecznych przez powrót do szkół i pracy. Zapewnił jednak, że do tej pory nie spowodowało to wzrostu zachorowań, a jedynie "urealniło" wskaźniki, ze względu na większą liczbę wykonywanych badań.

- Mamy do czynienia z urealnieniem, przeskalowaniem, niż rzeczywistym wzrostem zakażeń - zapewnił szef resortu zdrowia.

- Najnowsze dane, pierwszy raz w tym miesiącu, pokazują spadek, w dodatku przy większej liczbie badań. Wczorajszy wynik to 7 677 jest o niższy niż tydzień temu. Badań wtedy było 20 000, a wczoraj 23 000. Mamy raczej do czynienia z urealnieniem, niż faktycznym wzrostem zakażeń - dodał.

W Polsce możliwe szczepienie drugą dawką przypominającą

Od 16 września wprowadzono szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12. roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej trzy miesiące wcześniej.

- Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań - przekazał w zeszłym tygodniu minister. Zapewnił wtedy także, że wyraźnie rosnąca liczba zakażeń nie przekłada się na rosnącą liczbę hospitalizacji.

Źródło: Radio Plus

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (220)
Zobacz także