OBOP - Polaków podejście do uchodźców
35% Polaków jest za osiedlaniem się uchodźców w Polsce "na dłużej". 26% opowiada się za odsyłaniem ofiar prześladowań do państw, z których przybyli. 17% uważa, że uchodźcy powinni osiedlać się w Polsce na stałe - wynika z czerwcowego badania Ośrodka Badania Opinii Publicznej.
19.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zdaniem 8% respondentów należy dążyć do wysyłania uchodźców do innych krajów, a 5%, że należy zostawić ich samym sobie. 10% nie miało zdania.
Za pozostawaniem uchodźców w Polsce najczęściej opowiadają się nastolatki, uczniowie i studenci, przedsiębiorcy, mieszkańcy dużych miast. Odsyłanie uchodźców popierają głównie osoby ze wsi oraz ci, którzy nie wiedzą, kim są uchodźcy.
Wśród zwolenników pozostawania uchodźców w Polsce najwięcej - 60% - uważa, że najlepszą formą pomocy dla nich jest zapewnienie im, do czasu usamodzielnienia się, pobytu w ośrodkach dla uchodźców. 11% wymienia pomoc w znalezieniu pracy, 7% - zorganizowanie kursów jęz. polskiego, 6% - przyznawanie im obywatelstwa polskiego, a 4% - zapewnienie mieszkania.
Z sondażu wynika, że 53% ankietowanych prawidłowo definiuje pojęcie uchodźcy. 35% uważa zaś błędnie, że uchodźcami są też emigranci zarobkowi. 10% nieprawidłowo określa mianem uchodźców Polaków przesiedlających się do ojczyzny z Kazachstanu, a po 4% błędnie nazywa tak mniejszości narodowe. (and)