OBOP: Polacy nie ufają związkom zawodowym
Związki zawodowe budzą wśród Polaków więcej nieufności niż zaufania, wynika z przeprowadzonego po wyborach badania OBOP.
Na przełomie września i października OBOP spytał Polaków o zaufanie do czterech największych związków zawodowych, których działacze uczestniczyli w wyborach parlamentarnych. Z sondażu wynika, że największym zaufaniem Polacy darzą Samoobronę (31% pytanych). Do Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych zaufanie zadeklarowało 28%, do OPZZ - 22%, do NSZZ "Solidarności" - 14%.
Znacznie częściej związki zawodowe budzą nieufność. 65% badanych nie ufa "Solidarności", 48% - OPZZ, 42% - Samoobronie, 33% - Kółkom Rolniczym.
Zaufanie do Kółek najczęściej deklarują mieszkańcy wsi, zwłaszcza rolnicy (48%), a także renciści, emeryci i robotnicy. Przeważnie są to osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Zaufanie to rosło wraz z religijnością i złą sytuacją materialną respondentów.
Nieufni to głównie 30-latkowie, prywatni przedsiębiorcy, osoby dobrze sytuowane, ludzie o poglądach centrolewicowych, centroprawicowych, prawicowych oraz niedawni wyborcy Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Unii Wolności.
Samoobrona największą popularnością cieszy się na wsi, wśród rolników (64%), a także wśród rencistów (44%), osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (14% - z wykształceniem wyższym) oraz wśród osób w złej sytuacji materialnej.
Niechęć wobec Samoobrony była tym wyższa im wyższe było wykształcenie respondentów, zainteresowanie polityką i mniejsza religijność. Deklarują ją przede wszystkim kierownicy i specjaliści, pracownicy administracji i usług, prywatni przedsiębiorcy, osoby dobrze sytuowane, o poglądach centroprawicowych i centrolewicowych, elektorat PO i PiS.
OPZZ lubią zwłaszcza 50-latkowie, mieszkańcy dużych miast oraz emeryci i renciści. Pozytywne opinie o OPZZ są tym częstsze im bardziej pytani interesują się polityką i swe sympatie polityczne kierują na lewo. Takie opinie wyrażają zwłaszcza wyborcy koalicji SLD-UP (41%). (mk)