OBOP: Lekki wzrost akceptacji dla członkostwa w UE
Na początku grudnia, w porównaniu z listopadem, nastąpił lekki wzrost akceptacji dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej: jako "pozytywne" uznało je 43% badanych. W listopadzie opinię taką wyraziło 40% - wynika z sondażu OBOP.
Negatywnie członkostwo w UE oceniło 29% ankietowanych (w listopadzie - 28%). O tym, że członkostwo w Unii nie będzie ani czymś dobrym, ani złym, przekonanych jest 19% badanych (w listopadzie - 24%). Nie miało zdania w tej sprawie 9% uczestników sondażu (w listopadzie - 8%).
Krytycznie stan przygotowań Polski do członkostwa oceniło 38%ankietowanych (tyle samo co w listopadzie). Uważają oni, że Polska "nie jest gotowa ani do skorzystania z członkostwa, ani do dotrzymania zobowiązań". 29% badanych uważa, że Polska "jest gotowa do skorzystania z członkostwa, ale nie jest gotowa do dotrzymania zobowiązań wynikających z akcesji".
14% ankietowanych uważa, że Polska "gotowa jest wywiązać się ze zobowiązań, ale nie będzie w stanie skorzystać z członkostwa". Tylko 9% uczestników sondażu sądzi, że nasz kraj przygotowany jest i do skorzystania z członkostwa, i do wywiązania się z wynikających z tego obowiązków.
Co dziesiąty badany - 10% - nie miał zdania w sprawie stanu przygotowań Polski do akcesji.
Po 10 latach członkostwa w Unii dwie trzecie badanych - 66% - spodziewa się zmian na lepsze w kraju; jedna dziesiąta - 10% - zmian na gorsze, a 5% uważa, że członkostwo w Unii nie będzie miało wpływu na przyszłą sytuację kraju. 19% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
37% badanych uważa, że członkostwo Polski w Unii nie wpłynie na ich życie; prawie co trzeci - 30% - obawia się, że będzie to wpływ negatywny, a co piąty - 24% - spodziewa się zmian na lepsze. 9% uczestników sondażu nie miało zdania w tej sprawie.
Większość badanych, 62%, spodziewa się pozytywnego wpływu członkostwa w Unii na poziom życia przyszłego pokolenia; 15% obawia się zmian na gorsze dla naszych dzieci, a 7% sądzi, że członkostwo nie będzie miało wpływu na losy najmłodszych. 16% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Prawie co drugi badany - 46% - uważa, że w najbliższym czasie członkostwo w Unii negatywnie wpłynie na sytuację w kraju; przeciwnego zdania jest 16% uczestników sondażu. 28% nie spodziewa się żadnych zmian.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-8 grudnia na reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych mieszkańców Polski.