Obiecujące odkrycie: Antidotum na najbardziej trujący grzyb na świecie
Naukowcy z Chin i Australii dokonali przełomowego odkrycia. Barwnik stosowany w medycynie może skutecznie blokować toksyczne działanie muchomora sromotnikowego. Zatrucie tym grzybem jest bardzo niebezpieczne i wielu przypadkach może doprowadzić do śmierci.
Muchomor sromotnikowy jest jednym z najbardziej trujących grzybów na świecie. Jego główna toksyna, alfa-amanityna, może prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby i nerek, a nawet śmierci.
Jednak jak informuje stacja SRF, badacze z Chin i Australii odkryli, że barwnik indocyjaniny, stosowany do tej pory w badaniach dna oka, może skutecznie blokować toksyczne działanie tej trucizny zawartej w grzybach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze zjawisko na niebie w górach. "Postać z aureolą"
Antidotum na najbardziej trujący grzyb na świecie
Zielony barwnik stosowany w medycynie jako środek cieniujący, został przetestowany w laboratorium na myszach i komórkach ludzkich. Udowodniono, że zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez alfa-amanitynę, którą zawierają trujące grzyby.
Jak twierdzą naukowcy, to obiecujące wyniki, jednak konieczne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy odtrutka może mieć podobne działanie u ludzi. Odkrycie potencjalnego lekarstwa może uratować życie wielu osobom, bo śmiertelność po spożyciu tego grzyba jest bardzo wysoka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bestia na plaży w USA. Turyści chwycili za telefony
Muchomor sromotnikowy rośnie w większości lasów w Polsce. Znaleźć go można również w lasach na obszarze całej Europy, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Australii, Nowej Zelandii oraz Azji.
Muchomor sromotnikowy zabija w kilka dni
Najczęstszymi objawami zatrucia są: bóle głowy i osłabienie. Po upływie kilku dni następuje chwilowa poprawa stanu zdrowia, następnie nagłe pogorszenie. Wtedy choroba szybko się nasila. Powstają zaburzenia świadomości, nerki i wątroba przestają prawidłowo funkcjonować. Dochodzi również do utraty przytomności. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań medycznych i leczenia, zwykle w czasie od 6 do 16 dni następuje śmierć.
Czytaj też: