PolskaObchody tybetańskiego Nowego Roku w Polsce - odwołane

Obchody tybetańskiego Nowego Roku w Polsce - odwołane

Obchody tybetańskiego Nowego Roku (Losar),
przypadającego na 25 - 27 lutego, w tym roku w Polsce nie odbędą się
na znak solidarności z Tybetańczykam - poinformowała
fundacja Inna Przestrzeń.

24.02.2009 | aktual.: 24.02.2009 16:37

- Inicjatywa wyszła z samego Tybetu. Wielu Tybetańczyków zdecydowało o powstrzymaniu się od tradycyjnych obchodów jednego z najważniejszych świąt tybetańskiego buddyzmu, w geście biernego oporu oraz wyrazu pamięci o tych, którzy stracili życie podczas brutalnej pacyfikacji pokojowych protestów, jakie rozpoczęły się w marcu 2008 roku - powiedział Piotr Cykowski z Fundacji Inna Przestrzeń.

- Obchody święta odwołała także społeczność tybetańska w Polsce, która liczy kilkadziesiąt osób. Jej przedstawiciele mieszkający w Warszawie zgromadzą się spotkaniu modlitewno-medytacyjnym, a w Opolu pamięć ofiar stłumionych protestów uczczona zostanie minutą ciszy na Placu Wolności - dodał Cykowski.

W ubiegłych latach z okazji tybetańskiego nowego roku w Polsce odbywały się festiwale sztuki i kultury tybetańskiej, na których można było m.in. spróbować potraw tybetańskiej kuchni i obejrzeć pokazy tańców w oryginalnych strojach. W 2003 r. taki festiwal zorganizowany został na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

W tym tygodniu prawie 196 protybetańskich organizacji z całego świata podpisało list wystosowany przez International Tibet Support Network do ponad 200 światowych przywódców, wzywający do poparcia działań dalajlamy na rzecz zakończenia okupacji Tybetu i wezwania Chin do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie nadzwyczajnego użycia siły w tłumieniu pokojowych protestów w 2008 r.

Fundacja "Inna Przestrzeń" wystosowała apel do premiera Donalda Tuska, wzywający do "naciskania na władze chińskie w celu zakończenia prowokacyjnej kampanii 'mocnego uderzenia' i twardogłowej polityki Pekinu oraz przestrzegania fundamentalnych praw człowieka w Tybecie".

10 marca ub.r. w Lhasie, stolicy Tybetu, w 49. rocznicę krwawego stłumienia tybetańskiego powstania przeciwko Chinom mnisi buddyjscy zorganizowali pokojowe marsze, które w kolejnych dniach przerodziły się w największe od 20 lat antychińskie demonstracje, obejmujące także zamieszkane przez Tybetańczyków regiony poza granicami Tybetu. Przewodniczący tybetańskiego parlamentu na wygnaniu Karma Chophel informował wówczas, że podczas protestów w Tybecie zginęło ponad 100 osób, około tysiąc odniosło obrażenia, a około 400 zostało zatrzymanych.

Według kalendarza tybetańskiego Losar rozpocznie nowy, 2136. rok, który będzie rokiem ziemnego wołu. Zgodnie z tradycją, Tybetańczycy nie świętują Losaru, gdy w poprzednim roku zmarł któryś z członków ich rodziny.

Od 1950 r. Tybet jest częścią Chin. Działacze na rzecz wolnego Tybetu twierdzą, że od tego czasu drastycznie stłumiono kulturę tybetańską, a tysiące Tybetańczyków znalazło się w więzieniach, gdzie są głodzeni i poddawani torturom.

Fundacja "Inna Przestrzeń" jest organizacją pożytku publicznego, działająca na rzecz demokracji, praw człowieka, wielokulturowości i tolerancji. Jest ona członkiem International Tibet Support Network, międzynarodowej koalicji zrzeszającej protybetańskie organizacje pozarządowe na świecie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)