Obchody święta Wojska Polskiego
Z okazji 83. rocznicy Bitwy Warszawskiej i
święta Wojska Polskiego odbyły się uroczystości przed
Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; złożono także kwiaty pod
pomnikami upamiętniającymi bohaterstwo polskich żołnierzy;
prezydent wręczył nominacje generalskie.
Główne uroczystości na Pl. Piłsudskiego rozpoczęło oddanie salw armatnich. Po zmianie wart i przemówieniu prezydenta złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zademonstrowała musztrę paradną. Część reprezentacyjnych oddziałów, w tym pododdziały konne, przemaszerowały do Łazienek.
"Od pół wieku bierzemy udział w misjach pokojowych. Zaczęło się w Korei. Uczestniczyło w nich bądź uczestniczy 41 tys. polskich żołnierzy. Polska konsekwentnie wspiera proces rozszerzenia w NATO. Deklarujemy udział w kształtowaniu wspólnej europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. Dążymy do umacniania więzi transatlantyckiej. Wraz z naszymi partnerami podejmujemy się obrony tego, co w sławnej polskiej Konstytucji 3 Maja nazwano spokojnością powszechną
" - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski do zgromadzonych na Placu Piłsudskiego żołnierzy.
Z okazji święta Wojska Polskiego prezydent mianował też na pierwszy i kolejne stopnie generalskie 33 żołnierzy. Wśród nominowanych na stopień generała brygady znalazł się dowódca brygady polskich żołnierzy w Iraku, płk Marek Ojrzanowski.
Wcześniej prezydent i minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński złożyli wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Gdańsku zaś święto Wojska uczczono złożeniem kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, przed pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych. Załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową.
Święto Marynarka Wojenna obchodziła też m.in. na Helu, gdzie marynarze z 9. Flotylli Obrony Wybrzeża złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońców Helu.
W intencji żołnierzy odprawiona została msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, której przewodził bp polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź. Za wojsko, ojczyznę i pokój modlono się także w prawosławnej katedrze Świętego Mikołaja w Białymstoku.