Obchody święta wojska i 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Msza za ojczyznę, defilada, generalskie nominacje i wielki żołnierski festyn. To tylko niektóre z uroczystości i imprez, jakie zaplanowano z okazji przypadającego dziś (15.08) święta wojska i 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Centralne obchody rozpoczną się o 8.30 nabożeństwem za ojczyznę. Będzie w niej brał udział - podobnie jak w wielu innych uroczystościach tego dnia - prezydent Bronisław Komorowski. Po mszy obchody będą kontynuowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z powodu remontu placu przy grobie, w tym roku ta część uroczystości będzie bardzo skromna. Ograniczono ją zaledwie do złożenia wieńców i zapalenia zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Chwilę później - na fasadzie budynku Garnizonu Warszawa - zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca postać generała Stanisława Szeptyckiego - uczestnika walk z bolszewikami, a w odrodzonej Polsce dyplomatę, polityka i inicjatora ustanowienia Święta Żołnierza. Jeszcze przed południem uroczystości przeniosą się do Belwederu. Prezydent o 11.00 wręczy awanse generalskie oficerom wojska polskiego. W tym roku szef MON wnioskował o dziewięć nominacji: dwóch oficerów dostanie awans do stopnia generała broni, dwóch generała dywizji, a czterech na pierwszy stopień generalski, czyli generała brygady. Dziewiątym z awansowanych jest marynarz - Bronisław Komorowski wręczy mu nominację na stopień wiceadmirała.
Punktem kulminacyjnym obchodów święta wojska będzie uroczystość zaplanowana na godzinę 12:00 przed Belwederem. Prezydent, przedstawiciele rządu, parlamentu, władz Warszawy oraz kombatanci będą mogli obserwować przemarsz pododdziałów wojska Alejami Ujazdowskimi. Armia wystawiła 300 mundurowych. Prawie drugie tyle stanowią grupy rekonstrukcyjne, w strojach nawiązujących do wojny bolszewickiej. Do tego sprzęt, który jest na wyposażeniu armii i pojazdy historyczne. Na specjalnej lawecie będzie jechał czołg Renault FT-17, który przekazali nam Afgańczycy, a który prawdopodobnie był używany w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości miłośnicy wojska będą mogli odwiedzić żołnierskie stoiska na festynie i pikniku. Mundurowi i sprzęt wojskowy czekają na warszawiaków i turystów przy Łazienkach od ulicy Myśliwieckiej i Szwoleżerów oraz w Parku Agrykola.