Obchody Święta Niepodległości. Donald Tusk wygwizdany
11.11.2017 | aktual.: 28.03.2022 11:24
Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na Święto Niepodległości przybył do Warszawy były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Kiedy składał wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, słychać było gwizdy i buczenie. Po południu ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości i marsz antyfaszystowski. Wśród uczestników Antify można było zobaczyć transparenty z wizerunkiem Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia przed Pałacem Kultury i Nauki w październiku.
Tymi słowami prezes PiS zakończył swoje przemówienie.
Prezes PiS: musimy odrzucić mikromanię, która kazała nam godzić się z tym, że innym narodom zapłacono za straty wojenne, a nam nie.
Kaczyński: odrzucamy ciężki worek z ciężarem korupcji i niszczenia polskiego patriotyzmu po 1989 roku
Prezes Kaczyński: naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby proces zabliźniania ran i leczenia choroby następował możliwie szybko
Kaczyński: Udało się odbudować i rozszerzyć polską świadomość narodową.
- Zasługujemy na wiele, jesteśmy wielkim europejskim narodem - mówi w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Minister spraw wewnętrznych i administracji o doprowadzniu na komendę Obywateli RP: Mieliśmy do czynienia z próbą konfrontacji, ale nie udało się to tym, którzy chcieli doprowadzić do awantur na ulicach Warszawy.
Błaszczak: Polska jest oazą wolności, a zadaniem policji jest stanie na straży przestrzegania prawa - ci, którzy je łamią, muszą liczyć się z konsekwencjami.
Policja: uczestników Marszu Niepodległości oceniliśmy na 60 tys. osób.
Konferencja Mariusza Błaszczaka. - Było spokojnie i bezpiecznie. Dziękujemy policji za zapewnienie bezpieczeństwa - ocenił szef MSWiA.
- Nam zależy na bezpieczeństwie. Moją podstawową misją jest zapewnienie bezpieczeństwa - dodał.
Kwiaty złożono także pod Krzyżem Katyńskim.
Tymczasem w Krakowie pojawiła się delegacja PiS. Politycy tej partii złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli m.in. premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MON Antoni Macierewicz i wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Na Pl. Trzech Krzyży miało dojść do incydentu. Ranna została uczestniczka manifestacji antyfaszystowskiej. Kolejny incydent miał mieć w pobliżu Mostu Poniatowskiego.
W kościele św. Barbary na ul Nowogrodzkiej miało dojść dziś do incydentu.