Obchody Barbórki w Wieliczce
W kopalni w Wieliczce otwarto największą na południu kraju tężnię solankową. Jej uroczysta inauguracja została połączona z obchodami dnia świętej Barbary – patronki górników. W trakcie świętowania podsumowano także rok pod względem turystycznym.
Wielicką tężnię budowano ponad rok. Powstała z drewna modrzewiowego, wyłożono ją wiązkami tarniny, po nich spływa pochodząca z kopalni solanka. Mikroklimat tężni to lecznicze inhalatorium – pobyt tutaj pomagać będzie w leczeniu nawracających lub przewlekłych chorób dróg oddechowych. Jednak i zdrowi poczują się tutaj lepiej. W całym kraju funkcjonują tylko trzy tężnie, które swoim rozmiarem przewyższają wielicką. Wszystkie znajdują się na północy Polski, tym samym jest to największy tego typu obiekt na południu Polski.
– Tężnia solankowa stanowi kolejny krok w przywróceniu miastu Wieliczka leczniczego charakter, posłuży całemu południu Polski, albowiem w promieniu 300 kilometrów od Wieliczki nie ma obiektu podobnej wielkości. Z dobroczynnych właściwości obiektu korzystać też będą turyści z całego świata – mówił podczas otwarcia Kajetan d’Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.
Górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” obchodzili w tym roku Barbórkę 1 grudnia. Uroczystość została połączona z otwarciem tężni solankowej. Na inauguracji pojawił się ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, który poświęcił tężnię specjalnie przygotowanym na tę okazję kropidłem – to górnicy zrobili je z gałązek tarniny: tych samych, którymi wyłożono ściany tężni.
- Imponujące dzieło, dzięki któremu chorzy odzyskują zdrowie, zdrowi zaś wzmacniają tężyznę. Gratuluję Kopalni Soli „Wieliczka” tego przedsięwzięcia i ofiarowuję je Panu Bogu – powiedział w trakcie inauguracji kardynał Dziwisz.
Barbórka nierozerwalnie łączy się z końcem roku, a tym samym z czasem na podsumowania. Wielicka kopalnia ma się czym chwalić – w 2014 roku odbyło się w kopalni ponad 300 imprez i wydarzeń, również o charakterze promocyjnym i charytatywnym.
- Ten rok był dla wielickiej kopalni wyjątkowy i bardzo pracowity. W sferze turystycznej to przede wszystkim rekordowa liczba zwiedzających, do końca listopada podziemia zwiedzało już ponad 1,22 mln gości. Po górniczym zabezpieczeniu otworzyliśmy cztery dodatkowe komory: dwie multimedialne na Trasie Turystycznej i dwie lecznicze w uzdrowisku. Lecznictwo obok turystyki jest drugim ważnym filarem naszej działalności udostępniającej, a najlepszym przykładem rozwoju w tym kierunku jest właśnie największa na południu tężnia solankowa, która powstała nieopodal turystycznego wejścia do kopalni – podsumowuje ten rok prezes zarządu kopalni.
W czasie obchodów Barbórki wręczono także odznaczenia resortowe, nadano stopnie górnicze. Ceremonia odbyła się w asyście pocztów sztandarowych oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”.