PolskaObchody 30. rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego

Obchody 30. rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego

W 30. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego po wałach jasnogórskich przeszła droga krzyżowa w intencji szybkiej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Prymas senior, kard. Józef Glemp poświęcił sgraffito - fresk na ścianie z wizerunkiem swojego poprzednika.

Droga Krzyżowa w intencji szybkiej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia przeszła w sobotę - dokładnie w 30. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tej samej intencji odbyła się także uroczysta msza w jasnogórskiej bazylice, której przewodniczył prymas senior, kardynał Józef Glemp. W homilii tłumaczył, że sanktuarium było dla kardynała Wyszyńskiego miejscem szczególnym. - Widzieliśmy jak bardzo umiłował Jasną Górę. Zresztą się nie dziwimy, bo dla wielu z nas, dla większości rodaków, to miejsce jest tak święte, tak piękne, tak miłe, tak zbliżające do Boga, że dobrze nam tu być - powiedział.

W homilii, wielokrotnie przypominał, że sanktuarium jasnogórskie było dla kardynała Wyszyńskiego "najważniejszym punktem na kuli ziemskiej, gdzie mógł modlić się, rozmyślać i składać hołdy Matce Najświętszej".

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. 29 maja 1989 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Była to inicjatywa papieża Jana Pawła II. Od tej pory przysługuje mu tytuł Sługi Bożego. - To już 30 lat upłynęło, kiedy rano zamknął swoje oczy na blask ziemskiego światła - wspominał jego bezpośredni następca. Prymas senior opisywał ten dzień ze szczegółami: - Raniutko otrzymałem telefon, a byłem wtedy w Olsztynie i zrozumiałem, że rozpoczyna się nowy okres po tym Wielkim Mężu Kościoła i Mężu Ojczyzny.

Przed mszą kardynał Józef Glemp poświęcił znajdujące się na ścianie w Wieczerniku sgrafitto - fresk wykonany z wielokolorowego tynku, przedstawiający Prymasa Tysiąclecia na tle pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu. Pod wizerunkiem umieszczone zostały słowa, które wypowiedział 12 maja 1974 roku - - Po Bogu i Matce Najświętszej nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi.

Na program uroczystości związanych z obchodami 30 rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, złożyły się również modlitwa dziękczynna za jego życie i posługę oraz szybką beatyfikację, a także wieczorna modlitwa różańcowa, w czasie której niesiony był portret kardynała. - Jakiż to piękny przykład otrzymaliśmy - mówił Glemp. Wyraził też przekonanie, że będzie on "oddziaływał na nasze pokolenia".

Fresk ufundowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", które w dniu obchodów pojawiło się na Jasnej Górze w ramach 31 Ogólnopolskiej Pielgrzymki.

W sanktuarium pojawiła się także XIII Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Spotkanie młodych rozpoczęło się wieczorem w sobotę, jako jeden z etapów przygotowań do sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Przed godz. 22 rozpoczęła się msza, w której wziął udział m.in. dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Pielgrzymi będą czuwać przez całą noc.

Źródło artykułu:PAP
rocznicaczęstochowakardynał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)