PolskaObchody 100. rocznicy urodzin Gombrowicza

Obchody 100. rocznicy urodzin Gombrowicza

03.08.2004 13:15, aktual.: 03.08.2004 13:32

Spektakl "Trans-Atlantyk" w reżyserii
Waldemara Śmigasiewicza oraz biesiada urodzinowa odbędą się w
środę w Teatrze Miejskim w Gdyni z okazji przypadającej 4 sierpnia
100. rocznicy urodzin patrona teatru - Witolda Gombrowicza. Będzie
to kulminacja trwających w Polsce i na świecie obchodów Roku
Gombrowicza.

"Trans-Atlantyk" Śmigasiewicza miał swoją premierę w Gdyni 29 lipca. Od tego dnia do czwartku przedstawienie grane jest codziennie, a od przyszłego tygodnia do końca sierpnia spektakl będzie grany trzy razy w tygodniu. Występują m.in. Rafał Kowal (jako Witold), Sławomir Lewandowski (jako Cieciszowski), Eugeniusz Kujawski (Ojciec), Mariusz Żarnecki (Minister) i Teresa Lipowska (sekretarka).

Po spektaklu, z udziałem gości z kraju i zagranicy, m.in. wdowy po pisarzu Rity Gombrowicz, odbędzie się wielka biesiada urodzinowa. Podane zostaną potrawy, które Gombrowicz opisywał w swoich utworach, m.in. karaski w śmietanie, kalafior i marchewka w zaprażce, zupa z dyni. Nie zabraknie również tortu na sto świeczek. Gości obsługiwać będzie grupa lokajów.

Zanim rozpoczną się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Gombrowicza, w środę nad ranem zakończy się trwające nieprzerwanie od poniedziałku czytanie "Dzienników" Gombrowicza. Biorą w nim udział m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowka, Waldemar Śmigasiewicz, red. Jan Bończa-Szabłowski.

Także w środę do sprzedaży trafi okolicznościowy znaczek pocztowy z podobizną Witolda Gombrowicza, a także okolicznościowa koperta. Projekt znaczka zrealizowano na podstawie zdjęcia, które Bohdan Paczkowski zrobił pisarzowi na balkonie willi "Alexandrine" we francuskiej miejscowości Vence, zimą 1965 roku. Znaczek pozostanie w obiegu tylko do 1 stycznia 2005 roku.

Rok Gombrowicza ustanowiony został przez Sejm. Imprezy zaplanowano nie tylko w Polsce. Na przełomie sierpnia i września w szwajcarskiej Genewie zorganizowane zostaną m.in. spotkania-debaty z 10 najlepszymi reżyserami polskimi, francuskimi, argentyńskimi i szwajcarskimi, którzy realizowali spektakle gombrowiczowskie. W październiku na amerykańskim uniwersytecie Yale odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona Gombrowiczowi, w której udział wezmą m.in. amerykańska pisarka Susan Sontag i litewski poeta Tomasz Venclova.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także