Trwa ładowanie...

Obama: zniszczenie IS pozostaje moim "priorytetem numer jeden"

• Jestem absolutnie przekonany, że Państwo Islamskie (IS) przegra - powiedział prezydent USA Barack Obama na spotkaniu z przywódcami amerykańskiej armii • Dodał, że zniszczenie IS pozostaje jego "priorytetem numer jeden"
Share
Barack Obama
Barack ObamaŹródło: PAP/EPA, Fot: Olivier Douliery
d2sb5gm

- Wciąż osłabiamy ich (IS) przywódców, ich sieci finansowania, ich infrastrukturę. Będziemy ich tropić i ich pokonamy - zapowiedział amerykański prezydent.

Podkreślił, że dżihadyści w Iraku i Syrii wciąż tracą teren, jednak przyznał, że jednocześnie mają także zdolność przeprowadzania seryjnych ataków terrorystycznych, "jakie widzieliśmy w Turcji i w Belgii". Prezydent zapowiedział też, że będzie zabiegał o zwiększenie zaangażowania koalicji międzynarodowej w walkę z Państwem Islamskim. - Pracujemy nad tym, by przyspieszyć kampanię przeciwko IS - zapewnił.

- Zniszczenie IS pozostaje moim priorytetem numer jeden. Nie chodzi jedynie o operację wojskową, lecz także o realny wysiłek w dziedzinie dyplomacji i wywiadu - oświadczył Obama.

Międzynarodowa koalicja pod egidą USA prowadzi od września 2014 roku naloty na cele IS w Syrii i Iraku, równolegle do działań prowadzonych przez armię syryjską i wspierającą Damaszek Rosję. Od 27 lutego w konflikcie syryjskim utrzymuje się rozejm, jednak nie obejmuje on działań przeciwko Państwu Islamskiemu i związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

d2sb5gm

Podziel się opinią

Share
d2sb5gm
d2sb5gm
Więcej tematów