Trwa ładowanie...
d4lqhtc

Obama zaapelował o szacunek dla policji przyznając, że w USA jest rasizm

• We wtorkowych uroczystościach żałobnych ku czci 5 policjantów zastrzelonych w Dallas wzięli udział prezydent Barack Obama i b. prezydent George W. Bush
• Obama zaapelował o szacunek dla policji
• Przyznał, że USA wciąż nie uwolniły się od rasizmu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obama zaapelował o szacunek dla policji przyznając, że w USA jest rasizm
(PAP/EPA, Fot: LARRY W. SMITH)
d4lqhtc

W przemówieniu wygłoszonym w trakcie ceremonii Barack Obama przekonywał, że "w Stanach Zjednoczonych nie ma wojny rasowej", wbrew temu, co piszą publicyści, którzy twierdzą, iż zabójstwo pięciu policjantów przez czarnoskórego snajpera w odwecie za zastrzelenie przez policję w stanach Minnesota i Luizjana dwóch czarnoskórych mężczyzn, miało przede wszystkim podłoże rasowe.

Prezydent starał się ukazać całą złożoność sytuacji i kontekst, w jakim doszło do tragedii. Podkreślił, że przeważająca większość stróżów porządku w USA to ludzie uczciwi i oddani swej pracy. Posądzanie ich rasizm nie ma uzasadnienia.

Jednocześnie przyznał, że w USA wciąż istnieją uprzedzenia rasowe, więc trudno się dziwić reakcji Afroamerykanów na zabójstwa w Minnesocie i Luizjanie. Fala ulicznych protestów przeciw policji, jaka ogarnęła cały kraj w minionym tygodniu, była spowodowana przeświadczeniem tej grupy ludności, że zastrzeleni mężczyźni "zginęli, bo byli czarni".

d4lqhtc

O policjantach poległych w Dallas Obama powiedział: "ci ludzie wykonywali swoją pracę najlepiej, jak mogli. Zasługują na szacunek, nie pogardę". Przypomniał też, że fatalnej nocy funkcjonariusze ci zapewniali ochronę demonstrantów protestujących przeciw zabójstwom czarnych.

- Wiem, że Amerykanie są zakłopotani i nie wiedzą, co myśleć, o tych wydarzeniach.(...) Zdaję sobie sprawę, jak się teraz czują. Musimy jednak odrzucić postawę rozpaczy. Nie jesteśmy tak podzieleni, jak mogłoby się wydawać. Ja widzę, że ludzie są dobrzy. To jest Ameryka, którą znam - zaznaczył prezydent.

Dodał, że ci, którzy atakują policję w czasie protestów, "nie tylko są niesprawiedliwi, ale również wyświadczają złą przysługę sprawie, której chcą służyć".

Obama zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, iż Ameryka nie jest bynajmniej krajem rasowej harmonii. - Nie jestem naiwny. Wiem, jak łatwo może zaniknąć duch jedności (...) Mimo iż stosunki między (przedstawicielami różnych) ras bardzo się poprawiły, to wiemy przecież, że uprzedzenia pozostały. Dostrzegamy je wokół nas. Chociaż większość nas walczy z dyskryminacją, nikt nie jest całkiem bez winy - podkreślił.

d4lqhtc

- Faktem jest, że jeśli ktoś jest czarny, jest bardziej narażony na to, iż zatrzyma go policja, a jeśli popełni przestępstwo, że dostanie surowszą karę - zauważył. - Dlatego nie możemy po prostu kwestionować tych protestów, traktując je li tylko jako wichrzycielstwo, paranoję albo 'odwrotny' (skierowany przeciw białym - PAP) rasizm - oświadczył. Słowa te odnosiły się do opinii wyrażanych po tragedii w Dallas przez prawicowych polityków i komentatorów, którzy krytykowali protesty przeciw policji jako przejaw świadomego "podsycania nienawiści".

Pierwsze reakcje po przemówieniu Baracka Obamy wskazują, że jego słowa o tym, że Ameryka "nie jest tak podzielona, jak mogłoby się wydawać", zostały odebrane jako przejaw myślenia życzeniowego i spotkały się z krytyką wielu komentatorów, zwłaszcza lewicowych. Ich zdaniem ostatnie wydarzenia wskazują na narastającą polityczną i ideologiczną polaryzację w USA, która zaogniła uprzedzenia rasowe.

Inni zwracają uwagę, że podłożem animozji rasowych są konflikty i podziały społeczno-ekonomiczne, gdyż większość Afroamerykanów żyje w nędzy, w kojarzonych z patologią społeczną wielkomiejskich gettach. W dzielnicach tych nie ma dobrych szkół, które umożliwiałyby awans społeczny.

Innym problemem, który przewija się w debacie po tragedii w Dallas, jest kwestia łatwej dostępności broni palnej w USA i szczególnych zagrożeń, na jakie w związku z tym są narażeni policjanci.

d4lqhtc

Po strzelaninach szef policji w Dallas, czarnoskóry David Brown, powiedział, że wszyscy funkcjonariusze są "u kresu wytrzymałości". - Mój mózg się gotuje... Wymagamy od glin zbyt wiele w tym kraju - powiedział Brown w jednym z wywiadów telewizyjnych.

W czasie wiecu w New Hampshire we wtorek kandydatka Demokratów na prezydenta, Hillary Clinton, wezwała do wprowadzenia krajowych standardów określających użycie broni przez policję. Zaapelowała też o lepsze szkolenie funkcjonariuszy.

Dotychczasowe doniesienia o incydentach w Falcon Heights w Minnesocie i Baton Rouge w Luizjanie, gdzie zginęli dwaj czarni mężczyźni, wskazują, że ich zabójcy - policjanci użyli broni zbyt pochopnie.

Policja aresztowała inicjatorów masakry w Dallas

d4lqhtc

Policja w Baton Rouge w stanie Luizjana, gdzie w sobotę doszło do włamania do komisu z bronią, zatrzymała we wtorek trzech spośród czterech podejrzanych o ten czyn. Odzyskała 6 sztuk broni palnej z 8 skradzionych - podał szef miejscowej policji Carl Dabadie

Zdaniem policji w Luizjanie sobotnie włamanie do komisu miało bezpośredni związek z przygotowaniami do rozprawy z policją po zabójstwie dwóch czarnych mężczyzn i brutalnym stłumieniu antypolicyjnych demonstracji w Baton Rouge.

Pierwszy z dwóch zabitych przez policję Afroamerykanów, Alton Sterling zginął właśnie w tym mieście (drugi, Philando Castile, został zastrzelony w stanie Minnesota). Strzelanina w Dallas była, jak utrzymywał jej sprawca, odpowiedzią na brutalność policji wobec Afroamerykanów i zabicie przez funkcjonariuszy Sterlinga i Castile.

- Intencją włamywaczy było uderzenie w policję, co potwierdził w zeznaniach pierwszy z zatrzymanych przez nas we wtorek - poinformował szef policji w Baton Rouge.

d4lqhtc

Cała trójka przebywa w policyjnym areszcie. Wszyscy są Afroamerykanami. Nie ukrywają, że strzelanina w Dallas, w wyniku której śmierć poniosło 5 policjantów, była dla nich źródłem inspiracji.

"Są to bardzo młodzi ludzie" - pisze Agencja Associated Press. "Pierwszy ma 17, drugi 20, a trzeci 13 lat".

Śledztwo trwa. Policja nadal poszukuje czwartego włamywacza oraz brakujących dwóch sztuk broni.

Policja w Baton Rouge znalazła się w ogniu krytyki w związku z nieproporcjonalnym zastosowaniem siły wobec demonstracji antyrządowych. Zdaniem takich organizacji jak Amnesty International czy Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich "policja zastosowała nieuzasadnioną przemoc i wojskowe metody walki wobec pokojowych demonstrantów".

d4lqhtc

Zobacz także: Tragedia w USA. Zastrzelono pięciu policjantów

d4lqhtc

Podziel się opinią

Share
d4lqhtc
d4lqhtc
Więcej tematów