Trwa ładowanie...

Obama udaje się z wizytą do Meksyku i na Szczyt Obu Ameryk

Prezydent USA Barack Obama rozpoczyna pierwszą od objęcia urzędu podróż do Ameryki
Łacińskiej. Obama odwiedzi Meksyk a następnie weźmie udział w regionalnym szczycie w Trynidadzie i Tobago.

Share
Obama udaje się z wizytą do Meksyku i na Szczyt Obu Ameryk
Źródło: AP, Fot: Pablo Martinez Montivais
d1iddtk

Rozmowy amerykańskiego prezydenta zdaniem analityków dotyczyć będą głównie spraw globalnego kryzysu gospodarczego, bezpieczeństwa i imigracji.

Jak pisze agencja Reutera, czwartkowa wizyta Obamy w Meksyku zademonstruje poparcie USA dla prezydenta Felipe Calderona i jego działań na froncie walki z przemytem narkotyków oraz powstrzymania przepływu nielegalnych imigrantów przez granicę z USA.

d1iddtk

Jak powiedział cytowany przez agencję dyrektor biura ds. strategii w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa USA Denis McDonough, pobyt Obamy w Meksyku ma zademonstrować poparcie, jakiego Ameryka udziela swemu południowemu sąsiadowi. Ma także zaakcentować, iż USA i Meksyk stoją w obliczu tych samych problemów, jak zagrożenie falą przestępczości, czy przemytu narkotyków i ludzi. Obama ma podkreślić, że USA i Meksyk powinny wspólnie zwalczać te problemy.

W końcu marca USA zapowiadały, że zamierzają drastycznie zaostrzyć kontrolę terenów przy granicy z Meksykiem w celu ograniczenia przemytu narkotyków i broni. Amerykańska administracja chce przeznaczyć też 700 mln dolarów na pomoc dla Meksyku w walce z kartelami narkotykami. Kongres zatwierdził już tę kwotę. Minister bezpieczeństwa krajowego Janet Napolitano zapowiedziała możliwość wysłania na teren przygraniczny żołnierzy rezerwy Gwardii Narodowej.

Po wizycie w Meksyku i rozmowach z prezydentem Calderonem, Obama weźmie udział w piątkowym V Szczycie Obu Ameryk. Oprócz spraw gospodarczych, które dominować mają na spotkaniu przywódców regionu, omawiana ma być też kwestia ewentualnego przełamania izolacji Kuby. Sama Kuba nie została zaproszona na szczyt.

d1iddtk

Podziel się opinią

Share
d1iddtk
d1iddtk
Więcej tematów